Tanzimat'tan Meşrutiyet'e Teke Sancağı'nda ortaya çıkan salgın hastalıklar , tedavileri ve karantina uygulamaları (1839-1908)
Epidemic diseases that occurred in Teke Sanjak from the Tanzimat to the Constitutional Monarchy, their treatments and quarantine practices (1839-1908)
  1. Tez No: 925896
  2. Yazar: HATİCE ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Salgın hastalıklar tarih sahnesine çıktıkları andan itibaren insanlığın tarih sahnesindeki yerini derinden etkilemiştir. Öyle ki veba, kolera, sıtma, çiçek, tifo, tifüs gibi etki alanı geniş salgınlara baktığımızda büyük medeniyetlerin çöküşüne dahi sebep olmuşlardır. Tarihte birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan salgınlar büyük yıkımları da beraberinde getirmiştir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve XX. yüzyıl başlarında Teke Sancağı salgın hastalıkların etkisinde kalmıştır. 1864 tarihli vilayet nizamnâmesine göre Konya Vilayeti'ne bağlanan Teke Sancağı,; Antalya (İstanos, Mortuna ilçeleri), Akseki (Düşenbe, İbradi, Senir), Alanya (Manavgat), Elmalı (Finike, İğdir maa Kardıç, Kaş, Kalkan) ve Kızılkaya (Beşkonak, Karaöz, Millû, Serik) kazalarını içine alan geniş bir coğrafyada bulunmaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle ticaret gemilerinin güzergâhı üzerinde yer alan ve kıyı limanına sahip olan Teke Sancağı, bu özelliklerinden dolayı salgın hastalıklara ve bu hastalıkların olumsuz sonuçlarına karşı her zaman savunmasız olmuştur. Bu çalışmada XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve XX. yüzyıl başlarında Teke Sancağı'nda ortaya çıkan salgınlar değerlendirilirken bu bağlamda hastalıkların yayılmasını önlemek ve var olan hastalıkların etkilerini en aza indirebilmek adına; açılan tahaffüzhâneler, karantina merkezleri ve alınan diğer tedbirler belgeler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epidemic diseases have deeply affected the place of humanity on the stage of history from the moment they appeared on the stage of history. So much so that when we look at epidemics with a very wide range of effects such as plague, cholera, malaria, smallpox, typhoid, typhus, they even caused the collapse of great civilisations. Epidemic diseases, which have caused many people to lose their lives in history, have also brought great destruction. In the second half of the XIXth century and early XXth century, Teke Sancak was affected by epidemic diseases. According to the 1864 dated provincial regulation dated 1864, Teke Sanjak, which was affiliated to Konya Province, was located in a wide geography including Antalya (Istanos, Mortuna districts), Akseki (Düşenbe, İbradi, Senir), Alanya (Manavgat), Elmalı (Finike, İğdir maa Kardıç, Kaş, Kalkan) and Kızılkaya (Beşkonak, Karaöz, Millû, Serik). Due to its geographical location, Teke Sanjak, which was on the route of merchant ships and had a seaside coast, was always open to epidemics and the negative consequences of these diseases. In this study, the epidemic diseases that emerged in Teke Sanjak in the second half of the XIXth century and the beginning of the XXth century are evaluated in the light of documents and the measures taken to prevent the spread of diseases and minimise the effects of existing diseases.