Öz yönetim deneyimleri ve kooperatifler: İspanya, Slovenya ve Türkiye üzerinden karşılaştırmalı bir değerlendirme
Self-management practices and cooperatives: A comparative analysis through Spain, Slovenia and Türkiye
  1. Tez No: 925897
  2. Yazar: OYA OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birçok ülkede 1980'lerden bugüne genişleyerek uygulanan neoliberal politikalardan en çok etkilenenler işçi sınıfı ve kırsal küçük üreticiler olmuştur. Bir tarafta güçlenen sermaye diğer tarafta ise işveren karşısında pazarlık gücünü kaybederek ucuzlaşan emek bulunmaktadır. Tüm bu politikalar karşısında despotik emek rejimi altında çalışmaya zorlanan işçiler ve yoksullaşan kentsel/kırsal haneler için yeni toplumsal hareketler ve bu hareketler içinde ''yeni kooperatifçilik'' hareketleri genişlemeye başlamıştır. Bu çerçevede çalışmada, İspanya, Slovenya ve Türkiye'de yeni kooperatifçilik hareketleri ve öz yönetim deneyimleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve elde edilen olgusal veriler ışığında Türkiye'ye uygun bir kooperatif modelinin değerlendirilmesi ve elde edilen olgusal veriler ışığında Türkiye'ye uygun bir kooperatif modeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many countries, the working class and rural small producers were most affected by the liberal policies that have been expanded and implemented since the 1980s. On the one hand, there is capital that becomes stronger and on the other hand, there is labor that becomes cheaper by losing its bargaining power against the employer. In the face of all these policies, new social movements and“new cooperatives”movements within these movements have begun to expand for workers who are forced to work under the despotic labor regime and impoverished urban/rural households. In this context, the comparative evaluation of these new cooperative movements and self-management experiences in Spain, Slovenia and Turkey, the evaluation of a cooperative model suitable for Turkey in the light of the obtained factual data, and the discussion of a cooperative model suitable for Turkey in the light of the obtained factual data have been put forward.