Kilis ili baharatlık biber ekim alanlarında bulunan kök ur nematod türlerinin (Meloidogyne spp.) belirlenmesi
Identification of root-knot nematode species (Meloidogyne spp.) in spicy pepper cultivation areas of Kilis province
  1. Tez No: 925900
  2. Yazar: MEHMET ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Kilis ili ve çevresindeki, biber (Capsicum annuum) bitkilerinde görülen kök-ur nematodlarının (Meloidogyne spp.) teşhis ve tespitini incelenmiştir. Kilis merkez ve ilçelerden (Polateli, Musabeyli ve Elbeyli) biber yetiştirilen tarlalardan toplamda 103 bitki kök örneği alınmıştır. Alınan örnekler laboratuvarda incelenmiştir. İncelenen örneklerden 7 tanesinde (%6.79) kök-ur nematoduna rastlanmıştır. Bulunan bu kök-ur nematodları Poliakrilamid Jel Elektroforez (PAGE) yöntemi ile teşhis edilmiştir. Gözlenen kök-ur nematodlarının esteraz enzim fenotiplerine göre türleri belirlenmiştir. Teşhis sonuçlarına göre belirlenen türlerin Meloidogyne incognita olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the diagnosis and detection of root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) found in pepper (Capsicum annuum) plants in Kilis province and its surrounding areas were examined. A total of 103 root samples were collected from pepper fields in the central district of Kilis and its subdistricts (Polateli, Musabeyli, and Elbeyli). The collected samples were analyzed in the laboratory. Among the examined samples, seven (6.79%) were found to be infested with root-knot nematodes. These root-knot nematodes were identified using the Polyacrylamide Gel Electrophoresis (PAGE). Based on the esterase enzyme phenotypes observed, the species of the root-knot nematodes were determined. The identification results revealed that the species was Meloidogyne incognita.