Tarih derslerinde filmlerle değer eğitimi: Kore Savaşı filmlerinin lise öğrencilerinin kök değerleri kazanmasına etkisi
Value education with films in history classes: The effect of Korean War films on high school students' acquisition of core values
- Tez No: 925898
- Danışmanlar: PROF. DR. TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın genel amacı tarih derslerinde kullanılan Kore Savaşı temalı filmlerin lise öğrencilerinin kök değerleri kazanmasına etkisini ve öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma ve nitel araştırma yaklaşımlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde yer alan bir devlet okulunun lise düzeyinde 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada okulun 12. sınıf şubeleri arasından ön test ve sont test deney (iki şube) ve kontrol (iki şube) gruplu toplam 99 öğrenciden oluşan iki grup belirlenmiştir. Veri toplama süresince deney grubu sınıflarında tarih dersleri film araçlarıyla desteklenmiş, kontrol grubu sınıflarına herhangi bir deneysel işlem uygulanmayarak süreç geleneksel yöntemlerle süreç takip edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, Yazıcı'nın (2009) geliştirdiği“Lise öğrencilerinin yurtseverlik tutumları”ölçeği ve Aktaş ve Safran'ın (2012) geliştirdikleri“savaş ve barış tutum ölçeği”yardımı ile toplanmıştır. Toplanan bu nicel verilerin istatistiksel olarak analizi için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise araştırma kapsamında geliştirilen“yarı-yapılandırılmış görüşme formu”ile toplanan nitel veriler, MAXQDA bilgisayar programı yardımı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, geleneksel yöntemlerin uygulandığı kontrol grubu sınıflarında anlamlı herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Bununla birlikte filmlerle desteklenmiş tarih derslerinin işlendiği deney grubu öğrencilerinin yurtseverlik algılarının olumlu düzeyde etkilendiği, savaş ve barış tutumlarının değişmediği belirlenmiştir. Ayrıca süreç sonunda, deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre kendilerine yöneltilen sorulara daha net ve farklı bakış açılarını içeren kapsamlı cevaplar verdiği görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, filmlerle desteklenmiş tarih dersleri, öğrencilerin değerleri öğrenip içselleştirmelerine, farklı bakış açıları geliştirmelerine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of Korean War-themed movies used in history classes on high school students' acquisition of core values and students' views on the application. In this study, a mixed method was preferred, in which quantitative and qualitative research approaches were used together. The research was conducted in the fall and spring semesters of the 2022-2023 academic year. The study group consisted of 12th grade high school students of a public school in Şehitkâmil district of Gaziantep province. In the study, two groups with a total of 99 students were selected from the 12th grade classes of the school with pre-test and post-test experimental (two classes) and control (two classes) groups. During the data collection period, the history classes in the experimental group classes were supported with film tools, while in the control group classes no experimental process was applied and the process was followed with traditional methods. Quantitative data were collected with the help of“Patriotic Attitudes of High School Students”scale developed by Bozbek and Ercan (2020), and“War and Peace Attitude Scale”developed by Aktaş and Safran (2012). The SPSS package software was used to statistically analyze these quantitative data. In the qualitative dimension of the study, the qualitative data collected using the“semi-structured interview form”developed in the research were analyzed using the MAXQDA software. As a result of the analysis, no significant difference was found in the control group classes where traditional methods were used. However, it was found that the patriotic perceptions of the students in the experimental group, who were taught history with the help of films, were positively influenced and their attitudes towards war and peace did not change. In addition, at the end of the process, it was observed that the students in the experimental group gave clearer and more comprehensive answers to the questions posed to them, including different perspectives, than the students in the control group. According to the results of the research, it can be said that history classes supported by films contribute to students learning and internalizing values and developing different perspectives.