E. Levınas'ta öteki etiği ve 'Kadının Ötekiliği Sorunu'
The ethics of the other in E. Levinas and 'The Problem of Woman's Otherness'
  1. Tez No: 925904
  2. Yazar: AYBÜKE ÇAKIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmanın amacı, E. Levinas Felsefesinde Öteki Etiği ve“Kadının Ötekiliği Sorunu”nu incelemektir. İnsanın kendini anlama mücadelesinde ontolojik temele dayanan yaklaşımlar“ben”ile“öteki”arasındaki ilişkiyi bir mücadele alanı haline getirmektedir. Bireyin farklılığının aynılaştırma mantığına dayalı bakış açısı içinde yok edilmesi insanlık tarihinin her döneminde kendisini göstermiştir. Farklılığın bir tehdit olarak algılanması bireyin“aynı”çemberinde eritilerek anlam kaybı yaşamasına yol açmaktadır. Özneler arası iletişimde öteki olanın ötekileştirilmesine yol açan her eylem şiddet içermektedir. Levinas'a göre etik öteki ile kurulan ilişki üzerinden bir anlam kazanmaktadır. Levinas“ben”ve“öteki”arasındaki ilişkide etik özneliğin sorumluluk duygusu ile kendisini gösterdiği zeminden hareket etmektedir. Kadın sorunları sıklıkla toplumsal normlar, cinsiyet eşitsizlikleri ve ayrımcı pratikler üzerinden şekillenen tahakküm ilişkileri ile devam etmektedir. Levinas'ın etik temelli felsefesi ötekileştirmenin, özellikle kadınların ötekileştirilmesi meselesini toplumsal düzeyde bir sorumluluk olarak ele almak ve ataerkil düzenin dayattığı eşitsizliklere karşı etik bir karşı duruş sergilemek bakımından güçlü bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine The Ethics of the Other in E. Levinas and“the Problem of Woman's Otherness”In the struggle of man to understand himself, approaches based on ontological foundations turn the relationship between the“self”and“the other”into a field of conflict. The destruction of the individual's difference within a homogenizing perspective has been evident in every period of human history. The perception of difference as a threat leads to the individual melting into the“same”circle and experiencing a loss of meaning. Every action that marginalizes the other in interpersonal communication involves violence. According to Levinas, ethics gains meaning through the relationship established with the other. Levinas emphasizes that ethical subjectivity manifests through a sense of responsibility in the relationship between“the self”and“the other”. The issues concerning women often persist through power dynamics shaped by societal norms, gender inequalities, and discriminatory practices. Levinas' ethical-based philosophy provides a strong foundation in terms of addressing the issue of othering, especially the othering of women, as a responsibility at the social level and exhibiting an ethical opposition to the inequalities imposed by the patriarchal order.