Okul öncesi eğitim alan 4-6 yaş çocukların babalarının ilgi düzeyleri, baba çocuk iletişimi ve çocuk akran ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the interest levels of the fathers of 4-6 years old children receiving preschool education, father-child communication and child peer relationship
  1. Tez No: 925916
  2. Yazar: FATMA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çocuğun ilk yaşam ortamı olan aile, çocuğun yaşantısını etkileme konusunda önemli bir role sahiptir. Anne ve babanın çocuğuyla kuracağı ilişkiler hem çocuğu hem de çocuğun diğer insanlarla kuracağı ilişkileri etkileyecektir. Bu bağlamda bu araştırmada okul öncesi eğitim alan 4-6 yaş grubu çocukların babalarının ilgi düzeyleri, baba-çocuk iletişimi ve çocuk-akran ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu ilişkilerin birbiri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde, Burdur ili Bucak ilçesi sınırları içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tipik gelişim gösteren 4-6 yaş grubu 344 çocuk ve babaları oluşturmuştur. Veri toplama amacıyla, araştırmaya katılan çocuklar ve babalarının bilgilerini belirlemek için genel bilgi formu, babaların çocuklarına karşı göstermiş oldukları ilgi düzeylerini belirlemek amacıyla Sucuoğlu, Özkal, Yıldız Demirtaş ve Güzeller tarafından (2015) geliştirilen Çocuğa Yönelik Anne Baba İlgisi Ölçeği'nin Baba Formu, babaların çocuklarıyla iletişimlerini değerlendirmek amacıyla Arabacı ve Ömeroğlu (2016) tarafından geliştirilen Anne Baba Çocuk İletişimi Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) ve çocuk-akran ilişkilerini değerlendirmek için Kanmaz ve Tezel Şahin (2022) tarafından geliştirilen“Okul Öncesinde Akran İlişkileri Ölçeği (Öğretmen Formu)”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, demografik özelliklere göre baba ilgisi, baba-çocuk iletişimi ve çocuk-akran ilişkilerini açığa çıkarmıştır. Baba ilgisi ile baba çocuk iletişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı, olumlu yönde bir ilişki olduğu; baba ilgisi ile akran ilişkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı; baba çocuk iletişimi ile akran ilişkileri arasında ise düşük düzeyde bir ilişki bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family, which is the child's first living environment, has an important role in affecting the child's life. The relationships that parents establish with their child will affect both the child and the child's relationships with other people. In this context, this study aimed to examine the interest levels, father-child communication and child-peer relationships of fathers of 4-6 year old children receiving pre-school education. Additionally, the effects of these relationships on each other were examined. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consisted of 344 children and their fathers in the 4-6 age group with typical development, who attended pre-school education institutions affiliated with the Ministry of National Education within the borders of Bucak district of Burdur province, in the first semester of the 2023-2024 academic year. For data collection purposes, a general information form was used to determine the information about the children and their fathers who participated in the study; the Father Form of the Parental Interest Scale towards Children developed by Sucuoğlu, Özkal, Yıldız Demirtaş, and Güzeller (2015) was used to determine the level of interest shown by fathers towards their children; the Parent-Child Communication Assessment Tool (ABÇİDA) developed by Arabacı and Ömeroğlu (2016) was used to evaluate the communication of fathers with their children; and the“Preschool Peer Relations Scale (Teacher Form)”developed by Kanmaz and Tezel Şahin (2022) was used to evaluate child-peer relationships. The research results revealed father involvement, father-child communication and child-peer relationships according to demographic characteristics. There is a statistically significant, positive relationship between father involvement and father-child communication; There is no statistically significant relationship between father involvement and peer relations; It was concluded that there was a low level of relationship between father-child communication and peer relations.