Şiddetin toplumsal dönüşümü: Simgesel şiddetin inşası.
The social transformation of violence: The construction of symbolic violence
- Tez No: 925918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Şiddetin toplumdaki yeri, iletişim teknolojileri ve bu teknolojiler etrafında gelişen platformlar aracılığıyla şiddetin boyutlarından biri olan simgesel şiddet kavramını karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışma, Şiddetin daha nazik bir biçimi olarak kabul gören simgesel dayatmanın yeni medya mecralarında etkin bir şekilde yansımalarını gözlemlemeye çalışırken Bourdieu'nun sosyolojik perspektifinden faydalanmıştır. Günümüzde şiddetin algılanması, ifade edilmesi ve uygulanması yüz yüze iletişim pratiklerinden farklı olarak sosyal medya kullanımıyla birlikte görülmeye başlanmıştır. Pierre Bourdieu'nun simgesel şiddet kavramı ise, fiziksel olmayan şiddetin pratikte somut bir şekilde tezahür edebilmesi açısından Bourdieu'nun teorisine göre, birçok alanda uygulanabilir ve buna bağlı olarak şiddetin bu formunun medya platformlarında oluşum göstermesinin kaçınılmazlığını ortaya koyar. Bourdieucu bakış açısıyla değerlendirme yapılan bu çalışmada, iletişim kurmakla başlayıp günümüze kadar sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla devam eden simgesel şiddet, bireyler üzerinde algılar yaratarak manipülasyon yapabilir ve bu şekilde birey üzerinde tahakküm kurarak varlığını pekiştirebilir. Öte yandan bireyler, kendilerine sunulmuş olan sosyal medya gibi alanlarda belli sınırlar dahilinde faaliyet gösterirken simgesel şiddeti yeniden üretir ve kendilerini diğerlerinden ayırt etme pratiklerine sıkça başvururlar.
Özet (Çeviri)
The place of violence in society emerges through communication technologies and the platforms developed around these technologies, introducing the concept of symbolic violence as one dimension of violence. This study, while attempting to observe the reflections of symbolic domination considered a more subtle form of violence in new media platforms, draws on Bourdieu's sociological perspective. Today, the perception, expression, and application of violence have started to appear through social media usage, distinct from face-to-face communication practices. Pierre Bourdieu's concept of symbolic violence highlights the tangible manifestation of non-physical violence in practice. According to Bourdieu's theory, this form of violence is applicable in various fields and inevitably manifests in media platforms. This study, evaluated through a Bourdieusian lens, explores how symbolic violence, evolving with the emergence of social media, creates perceptions on individuals, manipulates them, and reinforces its presence by establishing dominance. Moreover, individuals, while operating within the boundaries set by social media platforms, reproduce symbolic violence and frequently engage in practices that distinguish themselves from others.