The effect of input types on incidental vocabulary learning and the role of vocabulary learning strategies
Tesadüfi kelime öğrenmede girdi türlerinin etkisi ve kelime öğrenme stratejilerinin rolü
  1. Tez No: 925919
  2. Yazar: AYŞE KAMAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÖKGÖZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı girdi türlerinin (okuma, dinleme, dinlerken okuma, izleme, okuduktan hemen sonra izleme) eşdizimli sözcükleri tesadüfi olarak öğrenme üzerindeki etkisini ve kelime öğrenme stratejilerinin rolünü araştırmaktır. Çalışmaya Kütahya, Mimar Sinan Ortaokulu 7. sınıfında öğrenim gören ve ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 140 tane Türk öğrenci katılmış ve yarı deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bir kontrol ve beş deney grubu (okuma, dinleme, dinlerken okuma, izleme, okuduktan hemen sonra izleme) olmak üzere altı grup karşılaştırılmıştır. Araştırma, sadece okuma, sadece dinleme veya video tabanlı yaklaşımlar gibi diğer girdi yöntemlerine kıyasla eşdizimli sözcüklerin öğrenilmesinde dinlerken okumanın avantajlarını vurgulamaktadır. Dinlerken okumanın, işitsel ve metinsel girdiyi senkronize ederek kelime dağarcığının kalıcılığını ve bağlamsal anlamayı artırdığı gösterilmiştir. Canlı temsiller sunan ancak metinle etkili entegrasyondan yoksun olan videoların aksine, okuma ve dinleme kombinasyonu tanıma ve anlama için zenginleştirilmiş yollar sağlamıştır. Bu çalışma aynı zamanda katılımcılar tarafından kullanılan yürütücü bilişsel, sosyal ve tekrar gibi kelime öğrenme stratejilerini de ortaya koymaktadır. Genel olarak bulgular, dinlerken okuma prosedürünün yeni kelimelerin hem anında öğrenilmesini hem de uzun vadede akılda tutulmasını geliştirmede oldukça etkili bir strateji olma potansiyelinin altını çizmektedir. Öğrenmeye aktif katılımı teşvik ederek, bilgi edinimini artırarak ve anlamlı öğrenme deneyimleri yaratarak, bu yaklaşım ortaokul EFL öğrencileri için özellikle umut vaat etmekte ve dilsel ve bilişsel gelişimlerini dinamik ve ilgi çekici bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of different input types (reading, listening, reading-while-listening, watching, watching immediately after reading) and the role of vocabulary learning strategies on incidental collocation learning among secondary school Turkish EFL learners. A quasi-experimental design was employed with 140 participants from Mimar Sinan Secondary School in Kütahya, Türkiye. The study compared six groups, including a control and five experimental groups (reading, listening, reading-while-listening, watching, watching immediately after reading). The research highlights the advantages of reading-while-listening on learning collocations compared to other input methods, such as reading-only, listening-only, or video-based approaches. Reading-while-listening was shown to enhance vocabulary retention and contextual understanding by synchronizing auditory and textual input. Unlike videos, which offered vivid representations but lacked effective integration with text, the combination of reading and listening provided enriched channels for recognition and comprehension. This study also reveals the vocabulary learning strategies used by the participants such as executive cognitive, social, and repetition. Overall, the findings underscore the potential of the reading-while-listening procedure as a highly effective strategy for improving both immediate learning and long-term retention of new vocabulary. By fostering active participation in learning, enhancing information acquisition, and creating meaningful learning experiences, this approach holds promise for secondary school EFL learners, supporting their linguistic and cognitive development in a dynamic and engaging way.