Türk baklavası tedarik zinciri arz ve talep koordinasyonunda ekonomik performans
Economic performance in coordination of Turkish baklava supply chain supply and demand
  1. Tez No: 925923
  2. Yazar: HAKKI SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim, Organizasyon ve İşletme Politikaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türk baklavası, Türk mutfağının önemli bir tatlısı olup, ekonomik açıdan da belirli bir öneme sahiptir. Son yıllarda seyahat imkanlarının artması ve kolaylaşması ayrıca sosyal medyanın yaygınlaşması Türk baklavasının ülkemizde ve dünyada tanınırlığını talebini artırmıştır. Türk baklavası hem iç piyasada hem de uluslararası alanda ekonomik öneme sahip bir tatlıdır. Türk baklavası, üretim, yaratmış olduğu istihdam, ihracat potansiyeli ve turizm katkısı gibi faktörlerle gerek yerel ekonomiye gerekse Türkiye ekonomisine olumlu katkılar sağlamaktadır. Türk baklavası içerisinde el işçiliği ile kullanılan malzemenin kalitesi ve geleneksel üretim metodlarıyla üretilen hakiki Antep baklavasını hem sanat hem zanaat yönüyle ayrı kategoride değerlendirmek gerekir. Baklava gibi taze ürünlerin müşterilere zamanında ve güvenli bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Bu nedenle dağıtım ağının ve teslimat sürelerinin optimize edilmesi önemlidir. Bu amaçla hızlı teslimat ve taze ürün garantisi için yerel dağıtım merkezleri kurulabilir. Ayrıca gerek yurt içinde bölgesel talebi göz önünde bulunduran gerekse yurt dışına ihracat amaçlı baklava türleri ve tatları yerel pazarlara göre özelleştirilebilir. Baklava lojistiğinde ürünlerin minimum tazeliğini sağlamak için seyahat süreleri kontrol edilmektedir. Baklava tedarik zincirinde tazelik ve taşıma maliyeti arasında bir denge kurulması gerekmektedir. Her yıl turistik yerlerde düzenlenen festivallerde AB nezdinde tescillenmiş ve coğrafi işaretli Türk baklavasının tanıtımı yapılabilir. Bu tanıtım çalışmaları baklava ihracatının artmasınde etkili olacaktır.onra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Turkish baklava is an important dessert of Turkish cuisine and has a certain economic importance. In recent years, the increase and ease of travel opportunities and the widespread use of social media have increased the recognition and demand of Turkish baklava in our country and in the world. Turkish baklava is a dessert of economic importance both in the domestic market and internationally. Turkish baklava contributes positively to both the local economy and the Turkish economy through factors such as production, employment, export potential and tourism contribution. Among Turkish baklava, genuine Antep baklava, which is produced with traditional production methods and the quality of the materials used with handcraftsmanship, should be evaluated in a separate category in terms of both art and craft. Fresh products such as baklava need to be delivered to customers on time and safely. It is therefore important to optimize the distribution network and delivery times. For this purpose, local distribution centers can be established to guarantee fast delivery and fresh products. In addition, baklava types and flavors can be customized according to local markets, both for domestic regional demand and for exports abroad. In baklava logistics, travel times are controlled to ensure minimum freshness of products. In the baklava supply chain, a balance needs to be struck between freshness and transportation cost. Turkish baklava, which is registered with the EU and has a geographical indication, can be promoted at festivals organized in touristic places every year. These promotional activities will be effective in increasing baklava exports. will be filled later