Gıda üretim işletmelerinde iş süreçlerinin BPMN 2.0 a göre modellenmesi
Modeling business processes in food enterprises according to BPMN 2.0
- Tez No: 925943
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gıda üretim sektörü, hassasiyet gerektiren operasyonlar, kalite standartlarına uyum ve verimlilik odaklı süreç yönetimiyle öne çıkan bir endüstridir. Süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesi, üretim kayıplarının azaltılması, depo ve lojistik faaliyetlerinin optimize edilmesi gibi alanlarda önemli iyileştirmeler sağlayabilir. Bu tez çalışması, gıda üretim işletmelerinde iş süreçlerinin BPMN 2.0 (Business Process Model and Notation) standartlarına göre modellenmesini ele almaktadır. BPMN 2.0, iş süreçlerinin görselleştirilmesi, analiz edilmesi ve iyileştirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir modelleme dilidir. Bu tezde, gıda üretim tesislerinde paketleme, depolama ve dağıtım süreçleri incelenmiş ve mevcut durum BPMN 2.0 aracılığıyla modellenerek analiz edilmiştir. Süreç modelleme sonucunda, depo alanında yaşanan zaman kayıpları ve darboğazlar belirlenmiş, ayrıca mekik sistemlerinin verimlilik üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, gıda üretim sektöründe operasyonel verimliliği artırmak ve yalın yönetim yaklaşımlarıyla israfı minimize etmektir. Bu kapsamda, BPMN 2.0 ile modellenen mevcut süreçlerin değer akış haritalama (VSM) yöntemiyle analiz edilmesi ve iyileştirme önerileri sunulması hedeflenmiştir. Modelleme ve analiz sonuçları, işletmelerin karar alma
Özet (Çeviri)
The food production industry is characterised by precision operations, compliance with quality standards and efficiency-oriented process management. Effective management of processes can provide significant improvements in areas such as reducing production losses and optimising warehouse and logistics activities. This thesis addresses the modelling of business processes in food production enterprises according to BPMN 2.0 (Business Process Model and Notation) standards. BPMN 2.0 is a widely used modelling language for visualising, analysing and improving business processes. In this thesis, packaging, storage and distribution processes in food production facilities are examined and the current situation is analysed by modelling through BPMN 2.0. As a result of the process modelling, time losses and bottlenecks in the warehouse area were identified, and the effects of shuttle systems on productivity were evaluated. The main objective of this study is to increase operational efficiency in the food production sector and minimise waste through lean management approaches. In this context, it is aimed to analyse the existing processes modelled with BPMN 2.0 with the value stream mapping (VSM) method and to provide improvement suggestions. Modelling and analysis results will strengthen the decision-making mechanisms of enterprises and contribute to achieving operational excellence. Keywords : food production, bpmn, business processes