İnsanın yaratılış amacı olarak Kur'an'da imtihan kavramı
The consept of the testing, which is the purpose of human creation, in the Qur'an
- Tez No: 925947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kur'an-ı Kerim doğrudan insanoğlu için gönderilmiştir ve içinde insanoğlu için mesajlar barındırmaktadır. Allah âyet-i kerîmelerde insanoğlunun dünya üzerinde farklı biçimlerde imtihan edileceğini bildirmektedir. Bilindiği üzere Arapça son derece zengin bir dildir. Herhangi bir kelimenin birçok anlamı bulunabilmektedir. Kur'an-ı Kerim'de imtihan anlamına gelen farklı kelimeler kullanılmıştır. Bunlar;“imtihan, bela-ibtilâ, fitne, meyz, temhis, rü'yet ve nazar”gibi kelimelerdir. Bu dünyayı Allah; cinleri ve insanları imtihan etmek için yaratmıştır.İlahi bir yaklaşım ile bakıldığında, dünyanın tamamının imtihan alanı olarak yaratıldığı, insan ve cinlerin bu alanda imtihan edildiği anlaşılmaktadır. İnsanoğlunun imtihan süreci ilk insanlar olan Hz. Âdem - Havva ile başlamış ve bu süreç hala devam etmektedir. Hz. Âdem ve eşinin ilk imtihanı cennette olmuştur. İlk insanlar işledikleri zelleden dolayı yeryüzüne gönderilmiş ve insanlığın imtihan süreci başlamıştır. Allah kullarının, dünya üzerinde farklı araçlar ile imtihan edileceğini apaçık bir şekilde bildirmiştir. Kur'an-ı Kerim'de insanların imtihanına sıkça değinilmektedir. Allah birçok ayetinde insanların, dünya hayatında bir takım zorluklar ve kolaylıklar karşısında imtihan edileceğini bildirmiştir. Özelikle insanoğluna verilen akıl ve irade sebebiyle kişi bu dünyada imtihana tabi tutulmakta, Allah katında izlenilmekte ve kişinin davranışlarına karşılık olarak; mükâfat ya da ceza verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Quran was sent directly for human beings and contains messages for human beings. Allah reveals in verses that human beings will be tested in different ways on earth. As it is known, Arabic is an extremely rich language. Any word can have many meanings. Different words that mean test are used in the Qur'an. These; They are words such as“test, bela-ibtilâ, fitna, maw, temhis, rü'yet and evil eye”. God this world; He created jinn and humans to test them. When viewed from a divine perspective, it is understood that the entire world was created as a testing ground, and that humans and jinn were tested in this area. The test process of mankind, the first people, Hz. It started with Adam and Eve and this process still continues. Hz. The first test of Adam and his wife was in Paradise. The first people were sent to the earth because of the earthquake they committed and the test process of humanity began. Allah has clearly stated that His servants will be tested by different means on earth. The test of people is frequently mentioned in the Qur'an. In many verses, Allah has revealed that people will be tested in the face of some difficulties and conveniences in the life of this world. In particular, due to the intelligence and will given to human beings, a person is tested in this world, he is followed in the sight of Allah, and in response to the behavior of the person; reward or punishment is given.