Bilgi ve belge yönetimi bölümü lisans öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile dijital veri güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital literacy levels and digital data security awareness levels of undergraduate students of information and records management department
- Tez No: 925957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dijital okuryazarlık düzeyleri, bireylerin dijital teknolojileri etkili bir şekilde kullanma becerilerini ve bilgiye erişim, değerlendirme, kullanma ve paylaşma yetkinliklerini ifade eder. Dijital veri güvenliği farkındalığı ise bireylerin ve kuruluşların dijital ortamlarda verilerini güvende tutma, çevrim içi tehditleri tanıma ve önleme bilincidir. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü lisans öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile dijital veri güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, eğitim ve bilinçlendirme stratejilerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu araştırmada Atatürk Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü lisans öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile dijital veri güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veriler,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DDÖ)”ve“Dijital Veri Güvenliği Farkındalığı Ölçeği (DVGFÖ)”kullanılarak 194 lisans öğrencisinden elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler SPSS21 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların dijital okuryazarlık düzeylerinin orta seviyede olduğu, dijital veri güvenliği farkındalık düzeylerinin ise iyi düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dijital okuryazarlık ve dijital veri güvenliği farkındalık düzeylerinde sınıf ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Dijital okuryazarlık düzeylerinde BİT kullanım süresi değişkenine göre anlamlı fark meydana gelmiştir. Katılımcıların 9 saat ve üzeri BİT kullanım süresinin, 1-4 saat ile 5-8 saatleri arasında BİT kullanım süresinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dijital veri güvenliği farkındalık düzeylerinde BİT kullanım süresine göre anlamlı farklılık meydana gelmemiştir. Aynı zamanda öğrencilerin dijital okuryazarlık ve dijital veri güvenliği farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkinin meydana geldiği belirlenmiştir. Buna göre öğrencilerde dijital okuryazarlığın artması ile dijital veri güvenliğinin de benzer düzeyde artış gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Digital literacy levels refer to individuals' skills in using digital technologies effectively and their competencies in accessing, evaluating, using and sharing information. Digital data security awareness is the awareness of individuals and organizations to keep their data safe in digital environments and to recognize and prevent online threats. This study, which was conducted to examine the relationship between the digital literacy levels and digital data security awareness levels of undergraduate students in the Department of Information and Records Management, aims to contribute to education and awareness-raising strategies. This research aimed to examine the relationship between the digital literacy levels and digital data security awareness levels of undergraduate students in the Department of Information and Records Management at Atatürk University. The relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. In the research, data were obtained from 194 undergraduate students using the“Digital Literacy Scale”and“Digital Data Security Awareness Scale”. Quantitative data analysis methods were used in the analysis of the research data. In this context, the data were analyzed with the SPSS21 program. As a result of the research, it was concluded that the digital literacy levels of the participants were at a medium level and their digital data security awareness levels were at a good level. There was no significant difference in digital literacy and digital data security awareness levels according to the class and gender variables. However, there was a significant difference in digital literacy levels according to the ICT usage duration variable. It was determined that the participants' ICT usage duration of 9 hours and above was higher than the ICT usage duration between 1-4 hours and 5-8 hours. There was no significant difference in digital data security awareness levels according to the ICT usage duration. At the same time, when the relationship between the digital literacy and digital data security awareness levels of the students was examined, it was determined that a positive moderate relationship occurred. Accordingly, it can be said that as digital literacy increases in students, digital data security also increases at a similar level.