Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden karşıt olma karşı gelme bozukluğu veya yavaş bilişsel tempo olan olguların emosyonel labilite ve aile işleyişleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cases with attention deficit hyperactivity disorder and comorbid oppositional defiant disorder or slow cognitive tempo in terms of emotional lability and family functioning
- Tez No: 925978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: DEHB, erken çocukluk döneminde başlayan, dikkat dağınıklığı, hareketlilik, ve dürtüsellik kombinasyonlarıyla karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu, kurallara uymama, meydan okuma ve düşük toleransla öfke kontrolü kaybı ile belirlenir. Yavaş bilişsel tempo, gündüz düşleri, uyanıklık zorlukları ve düşük enerji gibi belirtilerle tanımlanan bir dikkat bozukluğudur. Duygu düzenleme güçlükleri, bu psikopatolojilerde semptom olarak görülerek riskli davranışları artırabilir, aile, toplumsal ve akademik işlevselliği olumsuz etkileyebilir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), DEHB'ye eşlik eden Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu (KOKGB) ve YBT komorbiditeleri ile kontrol grubunun duygu düzenleme güçlükleri ve aile işleyişindeki farklılıklar değerlendirilerek, duygu düzenleme güçlüğünün aile işlevlerine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bilgiler, prognostik faktörleri belirleyerek uygun müdahale stratejileri geliştirmek açısından önem taşımaktadır. Yöntem: Çalışmamız yeni tanı almış ve son 6 ay içinde psikotrop ilaç kullanmamış 7-12 yaş aralığındaki DEHB, DEHB+KOKGB, DEHB+YBT ve sağlıklı çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çocukların ebeveynlerine, Sosyodemografik Veri Formu, CBCL, Barkley'in Çocuk Dikkat Anketi, Yıkıcı Davranım Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Duygu Ayarlama Ölçeği, Aile Çocuk İlişkileri Ölçeği (Anne formu), Aile Değerlendirme Ölçeği,Uyku Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılara ayrıca Çocukluk Çağı Depresyon Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlükleri ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya 7-12 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklardan oluşan 40 DEHB, 40 DEHB+KOKGB, 40 DEHB+YBT olgusu ile birlikte 35 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi SPSS programının 21.0 versiyonu kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, kesikli ve sürekli sayısal değişkenler için ortalama ± standart sapma veya ortanca şeklinde ifade edilmiş, kategorik değişkenler için ise vaka sayısı ve (%) şeklinde sunulmuştur. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher çapraz tablo istatistikleri kullanılmıştır. Parametrik özellikteki verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda Student t-testi ve ANOVA, normal dağılıma uymayan non-parametrik verilerin karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Post Hoc Tukey analizi ile çoklu gruplar arasındaki karşılaştırmalar yapılmıştır. Değişkenlerin dağılımı göz önünde bulundurularak ölçümler arası korelasyon, Sperman's Rho Test ve Pearson test kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: ADHD, a neurodevelopmental disorder marked by inattention, hyperactivity, and impulsivity, often emerges in early childhood. Oppositional Defiant Disorder (ODD) entails non-compliance and anger control issues, while Sluggish Cognitive Tempo (SCT) involves slow cognitive processing and daydreaming. Emotional dysregulation, seen in these disorders, heightens risk behaviors, impacting family, societal, and academic functioning. This study aims to evaluate emotional dysregulation in ADHD, ADHD with Comorbid ODD, and ADHD with SCT, comparing them with a control group. The research also explores differences in emotional dysregulation and family functioning, crucial for effective intervention strategies and prognostic factor identification. Methods: Our study includes newly diagnosed 7-12-year-old children with ADHD, ADHD with ODD, ADHD with SCT, and a healthy control group who have not used psychotropic medications in the last six months. Parents of participating children were administered a Socio-Demographic Data Form, CBCL, Barkley's Child Attention Scale, Disruptive Behavior Disorders, Emotion Regulation Scale, Parent-Child Relationship Scale ,Family Assessment Scale, and Sleep Assessment Scale. Additionally, participants were subjected to the Childhood Depression and the Emotion Regulation Difficulties Scale. The study included 40 cases of ADHD, 40 cases of ADHD+ODD, 40 cases of ADHD+SCT, and 35 healthy control group children aged 7-12. Statistical analysis of research data was performed using SPSS. Descriptive statistics were presented as mean ± standard deviation or median for continuous variables and as counts and percentages for categorical variables. Chi-square and Fisher's cross-tabulation statistics were used for the comparison of categorical variables. Parametric data with normal distribution were analyzed using Student's t-test and ANOVA, while non-parametric data were analyzed using Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. Post Hoc Tukey analysis was conducted for multiple group comparisons. Measurement intercorrelations were assessed using the Sperman's Rho Test and Pearson test.