Minyatür sanatı teknikleriyle resimlendirilmiş bir güncel sanat uygulaması: 'Hayali Bitkiler Sözlüğü'
A contemporary art application illustrated with miniature techniques: 'Dictionary of Imaginary Plants'
- Tez No: 926019
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, geleneksel Türk minyatür sanatının teknik ve estetik ilkelerini çağdaş sanat bağlamında yeniden yorumlayarak, 'Hayali Bitkiler Sözlüğü' adlı bir güncel sanat projesi oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırma, geleneksel sanat formlarının çağdaş sanata uyarlanabilirliği ile bu uyarlamanın anlam üretimindeki katkısını incelemektedir. Çalışmanın problematiği, geleneksel ve çağdaş sanatın kesişim noktalarında yeni bir ifade alanı yaratma arayışına dayanmaktadır. Araştırmada nitel yöntemler kullanılmış; literatür taraması ve uygulamalı sanat üretimi süreçleri bir arada yürütülmüştür. Minyatür sanatında kullanılan noktalama, suluboya, tarama ve tahrirleme gibi teknikler detaylı bir biçimde incelenmiş ve bu teknikler, hayali bitkilerle oluşturulan sözlük tasarımında uygulanmıştır. Bulgular, minyatür sanatının geleneksel tekniklerinin, çağdaş sanat pratiklerinde yaratıcı bir potansiyel sunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, geleneksel sanatın çağdaş yaklaşımlarla birleştirilmesiyle ortaya çıkan disiplinlerarası bir ifade biçimini vurgulamaktadır. 'Hayali Bitkiler Sözlüğü,' hem sanatsal hem de kültürel açıdan bir bağlantı alanı sunarak izleyiciye yeni bir anlatı imkânı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, geleneksel sanatın çağdaş yorumlanmasına yönelik literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reinterpret the technical and aesthetic principles of traditional Turkish miniature art within the context of contemporary art by developing a modern art project titled“Dictionary of Imaginary Plants.”The research examines the adaptability of traditional art forms to contemporary practices and their contribution to meaning-making. The central problem lies in exploring a new form of expression at the intersection of traditional and modern art. Qualitative methods were employed, integrating literature review and hands-on artistic production. Techniques such as stippling, watercolor, hatching, and outlining, commonly used in miniature art, were thoroughly analyzed and applied in designing the dictionary featuring imaginary plants. The findings indicate that traditional miniature art techniques offer substantial creative potential for contemporary art practices. In conclusion, this research highlights the interdisciplinary mode of expression that emerges from merging traditional art with contemporary approaches. The“Dictionary of Imaginary Plants”seeks to provide viewers with a new narrative possibility, creating a cultural and artistic connection. The study aims to contribute to the literature on the contemporary reinterpretation of traditional art.