Bir alt tür olarak True Crime belgesel
True Crime documentary as a subgenre
- Tez No: 926020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE SOYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gerçek Suç belgesel türü suçun anlatımına odaklanan ve toplumsal-kültürel yaşamda güçlü etkiler yaratan bir türdür. Kökeni yüzyıllar öncesine uzanan bu tür, olgusal temellere dayanması ve suçu toplumsal, kültürel ve adli bağlamlarla ilişkilendirmesi gibi temel özelliklere sahiptir. Ancak bununla birlikte tür tarih boyunca değişen toplumsal ihtiyaçlara ve beklentilere yanıt verebilmek adına farklı anlatı stratejileri geliştirmiştir. Bu süreçte anlatılar sözlü gelenekten yazılı basına oradan da görsel ve dijital platformlara uzanan farklı formatlarda kendine yer edinmiş; toplumsal ve kültürel bağlamlarla olan ilişkisi de dönemin dinamiklerine göre dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşümün günümüzde özellikle dijital platformlarda karşımıza çıkan“Neo-Gerçek Suç”aşamasıyla farklı bir boyut kazandığı görülmektedir. Bu alt tür, suçun anlatımını belgesel formatında sunarken hem estetik hem de etik tercihlerini dönemin kültürel ve toplumsal dinamiklerine göre yeniden şekillendirmektedir. Neo-Gerçek Suç anlatıları, dijital platformların sağladığı imkanlar sayesinde suça olan ilgiyi artırırken aynı zamanda suçun temsil edilme biçimine ilişkin ciddi etik tartışmalara da zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, Neo-Gerçek Suç aşamasına özgü temel özelliklerin analiz edilmesi ve bu özelliklerin tarihsel, kültürel kaynaklar ışığında nasıl şekillendiğinin izini sürmektir. Bu bağlamda suçun bir temsilden ziyade nasıl bir simülakr modeli haline geldiğini anlamak için Jean Baudrillard'ın simülasyon kuramı temel alınacaktır. Çalışma, simülasyon kuramı çerçevesinde Neo-Gerçek Suç türünün estetik ve etik boyutlarını eleştirel bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
True Crime documentary is a genre that focuses on the narration of crime and has a strong impact on social-cultural life. This genre, whose origins date back centuries, has the basic characteristics of being based on factual foundations and associating crime with social, cultural and judicial contexts. However, the genre has developed different narrative strategies in order to respond to changing social needs and expectations throughout history. In this process, narratives have found a place for themselves in different formats ranging from oral tradition to print media to visual and digital platforms, and their relationship with social and cultural contexts has transformed according to the dynamics of the period. It is seen that this transformation has gained a different dimension with the 'neo-true crime' stage that we encounter today, especially on digital platforms. While this sub-genre presents the narrative of crime in documentary format, it reshapes both its aesthetic and ethical preferences according to the cultural and social dynamics of the period. While Neo-real crime narratives increase the interest in crime thanks to the opportunities provided by digital platforms, they also pave the way for serious ethical debates on the way crime is represented. The focus of this study is to analyse the main features specific to the Neo-real Crime phase and to trace how these features are shaped in the light of historical and cultural sources. In this context, Jean Baudrillard's simulation theory will be taken as a basis to understand how crime has become a simulacrum model rather than a representation. The study aims to critically examine the aesthetic and ethical dimensions of the Neo-True Crime genre within the framework of simulation theory.