Sanal gerçeklik bağlamında yapay zeka ve portre
Artificial intelligence and portraiture in the context of virtual reality
- Tez No: 926026
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanal gerçeklik (VR) ve yapay zeka (AI) teknolojileri, portre sanatında önemli bir dönüşüm yarattığı ortadadır. VR, sanatçılara fiziksel mekân sınırlamalarının ötesinde sanal stüdyolar oluşturma ve portreleri üç boyutlu olarak ele alma fırsatı sunar. Bu durum, sanatçılara farklı ışıklandırmalar, pozlar ve arka planlar üzerinde deneme yapma imkânı tanırken, portreleri daha derinlikli ve gerçekçi bir şekilde tasvir etmelerine olanak sağlar. Ayrıca, VR teknolojisi izleyicilere portrelerin içinde gezinme, farklı açılardan inceleme ve karakterlerle etkileşim kurma şansı tanır, böylece portre sanatını dinamik ve etkileşimli bir görgüye dönüştürür. AI ise portre sanatında yenilikçi yaklaşımlar sunar. Yüz tanıma ve analizi sayesinde portrelerin fiziksel özelliklerini hassas bir şekilde gerçekleştirirken, stil transferi ile farklı sanatçıların tarzlarını bir portreye aktararak eseri modernleştirebilir veya kültürel referanslar ekleyebilir. AI destekli portre oluşturma, verilen metin açıklamaları veya örneklere dayanarak tamamen yeni ve özgün portreler oluşturma imkânı sunar. Bu, sanatçılara ilham verir ve yaratıcılıklarını destekler. VR ve AI teknolojilerinin birleşimi, portre sanatında interaktif ve kişiselleştirilmiş farklı üretme biçimleri sağlayarak, sanatçıların yaratıcı süreçlerini daha verimli hale getirir ve izleyicileri daha zengin bir sanatsal yolculuğa yönlendirir. Bu teknolojilerin gelecekte portre sanatında daha da yaygınlaşması ve yeni yaratıcı fırsatlar sunması beklenmektedir, bu da sanatın evriminde önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality (VR) and artificial intelligence (AI) technologies have transformed portraiture. VR offers artists the opportunity to create virtual studios beyond the limitations of physical space and to treat portraits in three dimensions. This allows artists to experiment with different lighting, poses and backgrounds, allowing them to portray portraits with more depth and realism. In addition, VR technology gives viewers the chance to navigate through portraits, view them from different angles and interact with the characters, transforming portraiture into a dynamic and interactive experience. AI offers innovative approaches to portraiture. With facial recognition and analysis, it can precisely reproduce the facial features of portraits, while with style transfer, it can transfer the styles of different artists into a portrait to modernize it or add cultural references. AI-powered portrait creation offers the possibility to create completely new and original portraits based on given text descriptions or examples. This inspires artists and supports their creativity. The combination of VR and AI technologies offers interactive and personalized experiences in portraiture, making the creative process more efficient for artists and providing a richer art experience for viewers. It is expected that these technologies will become even more widespread in portraiture in the future and offer new creative opportunities, which will play an important role in the evolution of the art.