Endüstriyel malzemelerin güncel sanat pratiklerinde kalıcılık bakımından incelenmesi ve kişisel uygulamalar
Examination of industrial materials in terms of permanence in contemporary art practices and personal applications
  1. Tez No: 926025
  2. Yazar: GÜLCE ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. SEVGİ AVCI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Endüstriyel Malzemenin Güncel Sanat Pratiklerinde Kalıcılık Bakımından İncelenmesi Ve Kişisel Uygulamalar”başlığı ile çalışmış olduğum bu tez, heykel disiplininde güncel uygulamalar açısından endüstriyel malzemeyi kalıcılık/geçicilik kavramları üzerinden inceleyip; bu kavramların, teknoloji kullanımı ile değişen sanat üretimindeki rolü araştırılmıştır. Güncel sanatta teknolojinin kullanımı, sanatsal üretimin nesne olarak kalıcı olma halini dönüştürmüştür. Bu değişim sanatın belgelenmesi ve arşivlenmesi süreçlerini önemli hale getirmiştir. Bugünün birçok sanat üretimi, özellikle kalıcılık söz konusu olduğunda, sanat nesnesinin nesne olarak kalıcılığıyla değil, belge olarak arşivlenmesi ile sağlanmaktadır. Arşivlenen işler ise, arşivlendiği günün teknolojisinde yapıldığı için kalıcılığı tartışılmaktadır. Sanatta teknoloji kullanımı, beraberinde kaçınılamaz bir geçiciliği getirmektedir diyebiliriz. Çalışmada ayrıca, çeşitli endüstriyel ve doğal malzemelerin sanatsal üretimdeki anlamları ve estetik değerleri de değerlendirilmiş, bu bağlamda özgün heykel çalışmaları sunulmuştur. Bu tez, heykel disiplini özelinde kalıcılığın sosyokültürel, teknolojik ve malzeme odaklı bir analizini sunarak, güncel sanatın dinamiklerini anlamaya yönelik katkılar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which I have worked on with the title of“Examination of Industrial Materials in Terms of Permanence in Contemporary Art Practices and Personal Applications”, examines industrial materials in terms of contemporary practices in the discipline of sculpture through the concepts of permanence/temporality and examines the role of these concepts in art production that changes with the use of technology. The use of technology in contemporary art has transformed the permanence of artistic production as an object. This change has made the processes of documenting and archiving art important. Many artistic productions of today, especially when it comes to permanence, are provided not by the permanence of the art object as an object but by archiving it as a document. Since the archived works are made with the technology of the day they are archived, their permanence is debatable. We can say that the use of technology in art brings with it an inevitable transience. In addition, the meanings and aesthetic values of various industrial and natural materials in artistic production are evaluated in the study, and original sculpture works are presented in this context. This thesis aims to contribute to understanding the dynamics of contemporary art by presenting a sociocultural, technological and material-oriented analysis of permanence in the discipline of sculpture.