Dmitri Şostakoviç'in müzikal kimliği ve besteleme tekniğinin 10. Senfonisi üzerinden değerlendirilmesi
Dmitri Shostakovich's musical identity and the evaluation of his compositional technique through the 10th Symphony
- Tez No: 926027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Dmitri Şostakoviç'in müzikal kimliği ve besteleme tekniğinin 10. Senfonisi üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. 20. Yüzyılın en önemli ve etkili bestecilerinden biri olan Şostakoviç, Sovyet Rusya'nın siyasi baskıları ve kültürel ortamı içinde eser üretmiş, müziğiyle hem bireysel özgürlüğü hem de toplumun ezilen kesimlerini savunmuştur. Özellikle 10. Senfoni, bestecinin kariyerinde önemli bir dönüm noktasını temsil eder. 1953'te Joseph Stalin'in ölümünden sonra, Şostakoviç'in müziğinde politik baskıların etkisinin azaldığı ve daha kişisel bir üslup geliştirdiği gözlemlenmektedir. Şostakoviç'in 10. Senfonisi'ni sadece bir müzikal başyapıt olarak değil, aynı zamanda bestecinin içsel dünyasının ve dönemin sosyal ve politik şartlarının bir yansıması olarak görülebilir. Eser, hem güçlü bir orkestra yapısına hem de yoğun bir duygusal içeriğe sahiptir. Bu tezde, eserin detaylı analizi, bestecinin kullanmış olduğu temaların yapısal dönüşümlerin, tematik işleyişin ve dramatik yapıların nasıl oluşturduğu üzerinde durulacak, eser aracılığıyla bestecinin kendini ifade etme biçimi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Dmitri Shostakovich's musical identity and compositional technique through his 10th Symphony. As one of the most important and influential composers of the 20th century, Shostakovich produced works under the political pressures and cultural environment of Soviet Russia, advocating for both individual freedom and the oppressed segments of society through his music. In particular, the 10th Symphony represents a significant turning point in the composer's career. After the death of Joseph Stalin in 1953, it is observed that the influence of political pressures on Shostakovich's music diminished, allowing him to develop a more personal style. The 10th Symphony can be seen not only as a musical masterpiece but also as a reflection of the composer's inner world and the social and political conditions of the time. The work possesses both a powerful orchestral structure and intense emotional content.