Yargı kararlarında iş sözleşmesinin ikale ile sona ermesi
Termination of employment contract by mutual rescission in judicial decisions
  1. Tez No: 926038
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İş sözleşmesinin fesih dışı sona ermesi sebeplerinden biri de tarafların aralarında yapmış olduğu ikale sözleşmesidir. Temelini sözleşme özgürlüğünden alan ikale sözleşmesi hâlihazırda mevzuatımızda düzenlenmiş bir kurum değildir. Bundan dolayı da tarafların ikale sözleşmesi yaparken nasıl bir yol izleyeceği belli değildir. Bu belirsiz halinin üzerine ikale sözleşmesinin işçi açısından doğurduğu olumsuz sonuçlar da eklenince ikalenin tüm yönleriyle incelenmesinin önemi artmaktadır. Özellikle iş güvencesi kurumunun hukukumuza girmesi ile birlikte işverenler kendi üzerinde olan yükümlülüklerinden kaçınmak için işçiyi ikale sözleşmesi yapmaya zorlamaktadır. İşveren, yapmış olduğu baskılarla işçinin iradesini sakatlamakta ikale sözleşmesini imzalatmaktadır. Ancak tüm bunların yanından işçi kendi özgür iradesi ile de bu sözleşmeyi yapmış olabilir. Bu kapsamda işçi ve işveren arasında yapılan ikale sözleşmesinde işçinin korunması ilkesinin ne düzeyde sağlandığının araştırılması gerekir. Bu çalışmamızda mümkün olduğunca ikale kavramı, niteliği, benzer kurumlar ile farklılığı, kurulması ve irade sakatlığı halleri bakımından yargı kararları ve öğreti görüşleri ışığında bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the reasons for the termination of an employment contract, other than dismissal, is the mutual termination agreement made between the parties. The rescission agreement, which is based on the freedom of contract, is currently not a regulated institution in our legislation. Therefore, it is not clear how the parties will proceed when concluding a rescission agreement. In addition to this uncertainty, the negative consequences of the rescission agreement for the employee increase the importance of examining the rescission agreement in all its aspects. Especially with the introduction of job security in our law, employers force the employee to conclude a rescission agreement in order to avoid their obligations. The employer cripples the will of the employee with the pressures he has made and makes him sign the rescission agreement. However, it is also possible that the employee may enter into this agreement of their own free will. In this context, it is necessary to investigate to what extent the principle of employee protection is provided in the rescission agreement concluded between the employee and the employer. In this study, we have tried to make an evaluation in the light of judicial decisions and doctrinal opinions in terms of the concept of rescission, its nature, its differences with similar institutions, its establishment and the cases of will disability.