Sosyal medya reklamlarında ınfluencer kullanımının tüketicilerin marka tercihine ve satın alma davranışına etkisi
The effect of influencer use in social media advertisements on consumer's brand preference and purchasing behavior
- Tez No: 926039
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnternetin yaygınlaşarak insanların hayatlarının tüm noktalarına hitap eden internet sitesi ve platformlarının ortaya çıkması işletmelerin iş yapma modellerinde de değişiklikler yaşanmıştır. Kimi zaman bilgileri, kimi zaman eğlenceli kişilikleri ve de kimi zaman da ilginç veya ilgi çekici içerikleri ile geniş takipçi kitlelerine hitap eden, ürün / hizmet ve markalara ilişkin kişisel deneyimlerini paylaşan kişiler kendisini takip eden kişileri de etkileyen bireylere dönüşmüş ve influencer olarak adlandırılmışlardır. Günümüzde de mevcut ve olası müşteriler ile iletişim kurmak, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilecek, çağın ve onun sunduğu teknolojik olanaklarla ortaya çıkan yeni teknikleri rakiplerinden önce kullanmak ve onlardan faydalanmak tüm işletmeler için son derece önemlidir. Bugün mobil cihazlarda geçirilen zamanın en önemli sebebi olan sosyal ağlarda, marka tercihine ve tüketici davranışına olan etkisi sebebiyle influencer pazarlama olarak ifade edilen yöntem, her yıl pazarlama birimlerinin daha çok bütçe ayırdıkları ve en çok rağbet gören pazarlama iletişimi yöntemi olmuştur. Bu çalışmada, samimiyet ve objektifliğin üzerine inşa edilmiş influencera duyulan uzun vadeli takip geçmişine dayalı güvenin olumlu etkilerinin, bugün artık aşikar olan influencer – işletme /marka ücretli işbirliği sonucunda da devam edip etmeyeceği, bu işbirliklerinin takipçiler nezdinde algılanan influencerın güvenilirlik ve samimiyet algısı ile ürün / hizmetin ve markanın tercih edilmesi ve satın alma davranışına etkisinin uzun vadede hangi yönde gerçekleşeceği açıklanmıştır. Birebir görüşme yöntemi ile katılımcılardan toplanan verilerin analizi ile söz konusu ücretli iş birliğinin olumsuz algılanma eğiliminde olduğu, nötr veya olumlu olarak algılanması sağlayan faktörün ise sosyal ağ kullanıcısının influencer ile kurduğu uzun vadeli takip ilişkisi ve bu süreçte edindiği güven duygusu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread adoption of the internet and the emergence of websites and platforms that cater to all aspects of human life have brought significant changes to business models. Individuals who appeal to large audiences with their knowledge, entertaining personalities, or intriguing and engaging content have transformed into influential figures capable of affecting their followers. These individuals, commonly referred to as influencers, often share personal experiences regarding products, services, or brands, thereby shaping the perceptions and decisions of their audiences. In today's business environment, establishing communication with current and potential customers, influencing consumer purchasing decisions, and leveraging emerging techniques and technological opportunities before competitors have become crucial for all enterprises. Influencer marketing, a strategy that capitalizes on the influence of social networks—now the primary driver of time spent on mobile devices—has become one of the most popular and effective marketing communication methods. Due to its impact on brand preferences and consumer behavior, businesses allocate increasingly larger portions of their marketing budgets to influencer marketing each year. . This study explains whether the positive effects of long-term trust based on the authenticity and objectivity of influencers will continue in the context of the now-obvious paid collaborations between influencers and businesses/brands, and how these collaborations impact the perceived reliability and sincerity of influencers, and the preference and purchasing behavior regarding products/services and brands in the long term. The analysis of data collected from participants through face-to-face interviews revealed that paid collaborations tend to be perceived negatively,and the factor that leads to neutral or positive perception is the long-term follow-up relationship that social network users establish with the influencer and the sense of trust developed during this process.