12 Mart'tan 12 Eylül'e Türk basınının siyasal söylem analizi: (1971-1980)
Political discourse analysis of the Turkish press from 12 March to 12 September (1971-1980)
  1. Tez No: 926048
  2. Yazar: ASLI SOLAK ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 597
Özet
“12 Mart'tan 12 Eylül'e Türk Basınının Siyasal Söylem Analizi(1971-1980)”adlı tez çalışmasının amacı kitle iletişim araçlarından olan yazlı basının haber sunumlarının ideolojilerine yakın buldukları iktidar/güç adına toplumsal zihin oluşturma misyonu taşıyıp taşımadığını ortaya koymaktır. Tüm kitle iletişim araçlarını kapsayacak şekilde dönemin en çok okunan ve farklı yayın politikalarına sahip olan Tercüman, Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri örneklem olarak seçilmiştir. Çalışmada eleştirel söylem analizinin van Dijk modeli yöntem olarak uygulanmıştır. 12 Mart'tan 12 Eylül'e giden süreçte ele alınan konular örneklem olarak belirlenen gazetelerin haber yoğunluklarına göre oluşturulmuş ve bu kapsamda Tercüman, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleri nitel araştırma yöntemlerinden Dijk modelinin makro ve mikro yapı şemasına göre incelenmiştir. Analiz sürecinde gazetelerin; sayfa tasarımları(mizanpaj), sayfada kullanılan renk seçimleri, haber hiyerarşisi, görseller, karikatürler, manşet, sürmanşet, başlıklar, spotlar vb. unsurlar değerlendirilmiştir. Kitle iletişim araçlarından olan yazılı basının siyasi hayattaki yeri ve önemi çalışma sürecinde değerlendirilen bir diğer konudur. Yöntem çerçevesinde egemen güç veya karşıt ideolojinin medya aracılığıyla söylemlerini yeniden üreterek topluma nasıl aktardığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Gazeteler farklı yayın politikalarına sahip olsalar da bağlı bulundukları güç adına toplumsal rıza üretimi misyonu yürütmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis titled“Political Discourse Analysis of the Turkish Press from March 12 to September 12 (1971-1980)”is to reveal whether the news presentations of the written press, which is one of the mass communication tools, have a mission of creating a social mind on behalf of the power/authority they find close to their ideologies. Tercüman, Cumhuriyet and Milliyet newspapers, which were the most read and had different publication policies of the period in a way that would cover all mass communication tools, were selected as samples. The perspectives of the newspapers on the events within the political process covering the years 1970-1980 constitute the subject of the study. The van Dijk critical discourse analysis model, which states that ideologies are hidden in discourses, was determined as the method of the study. In the study covering the period from March 12 to September 12, the topics carried to the title were determined according to the publication policies of the newspapers selected as samples and in this context, Tercüman, Milliyet and Cumhuriyet newspapers were examined according to the macro and micro structure scheme of the Dijk model, which is one of the qualitative research methods. The ways in which the newspapers handled the news in the study; page designs (layout), news hierarchy, visuals, cartoons, language used, color choices, titles, headings, fonts used in headings, spots were evaluated within the framework of the study. The place and importance of the written press, which is a mass communication tool, in political life was evaluated within the scope of the study. It was tried to determine how the dominant power or opposing ideology discourses were reproduced and transmitted to the society through the media. Although newspapers have different ideologies, they have served to produce social consent on behalf of the power they are affiliated with and to convince the society of the power.