Parasal aktarım mekanizması konut fiyatları kanalının Bootstrap ARDL modeli ile analizi: Türkiye uygulaması (2013-2023)
Analysis of the monetary transmission mechanism housing prices channel with the Bootstrap ARDL model: Application to Turkey (2013-2023)
- Tez No: 926052
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL GÜLÜMSER KAYTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Parasal aktarım mekanizması, dinamik bir süreç olan ekonomik işleyişte para politikası uygulamalarında yapılan değişikliklerin genelde reel ekonomi üzerinde özelde ise fiyatlar genel düzeyinde neden olduğu değişimdir. Politika yapıcıların doğru ve etkin kararlar almasında ve bu kararların hayata geçirilmesinde uygun zeminin sağlanmasında aktarım mekanizmasının işlerliği önemli bir etkendir. Aktarım mekanizması kapsamında yer alan her bir kanalın ekonomiyi etkileme aracı, süresi ve şeklinin birbirinden farklı olması, yapılmış ve yapılacak olan ampirik analizleri önemli bir yol gösterici haline getirmiştir. Bu kapsamda varlık fiyatları kanalının parasal aktarım mekanizmasındaki rolü yadsınamaz. Bu çalışmanın amacı, konut kanalının başlıca makroekonomik değişkenlerle olan etkileşiminin araştırılması ve elde edilecek sonuçların literatür paralelinde değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2013:01-2023:12 dönemi için yapılan analizde; konut fiyatlarını temsilen konut satış istatistikleri bağımlı değişken olmak üzere, GSYİH'yı temsilen sanayi üretim endeksi, faiz olarak TÜFE, döviz kuru verisi olarak reel efektif döviz kuru ve yerli ve yabancı politika faizlerine karşılık TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti ile Federal Fon Oranları bağımsız değişkenler olarak eklenmiştir. Değişkenler arasındaki denge ilişkisi Bootstrap Augmented (Geliştirilmiş) ARDL modeli yardımıyla araştırılmış ve nedensellik ilişkisi ise Bootstrap Toda-Yamamato Nedensellik Testi ile sınanmıştır. Elde edilen bulgular literatür ile benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The monetary transmission mechanism is the change in the real economy in general and in the general level of prices in particular caused by changes in monetary policy implementations in economic functioning, which is a dynamic process. The functioning of the transmission mechanism is an important factor in enabling policymakers to make correct and effective decisions and providing the appropriate ground for the implementation of these decisions. The fact that each channel within the transmission mechanism has different means, duration and manner of affecting the economy has made the empirical analyses conducted and to be conducted an important guide. In this context, the role of the asset price channel in the monetary transmission mechanism is undeniable. The aim of this study is to investigate the interaction of the housing channel with major macroeconomic variables and to evaluate the results in line with the literature. For this purpose, in the analysis conducted for the period 2013:01-2023:12; housing sales statistics representing house prices as the dependent variable, industrial production index representing GDP, CPI as interest rate, real effective exchange rate as exchange rate data, and TCMB Weighted Average Cost of Funding and Federal Funds Rates against domestic and foreign policy rates are added as independent variables. The equilibrium relationship between the variables is investigated with the help of the Bootstrap Augmented ARDL model and the causality relationship is tested with the Bootstrap Toda-Yamamato Causality Test. The findings are similar to the literature.