Sürdürülebı̇lı̇rlı̇k raporlama kalı̇tesı̇: BİST sürdürülebı̇lı̇rlı̇k endeksı̇ üzerı̇nde bı̇r ı̇nceleme
Sustainability reporting quality: An analysis on the BIST sustainability index
  1. Tez No: 926051
  2. Yazar: CEREN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, çağdaş iş uygulamalarında temel bir kavram haline gelmiştir ve kar elde etmek için faaliyet gösteren işletmelerin çevresel ve sosyal sorumluluklarla dengeleme ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının temel amacı Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi'nde 2020-2023 yılları arasında sürdürülebilirlik raporları yayınlamış olan 16 firmanın, sürdürülebilirlik raporlama kaliteleri ve değişiminin araştırılmasıdır. Sürdürülebilirlik raporlarından etkin bir şekilde faydalanmak, bu raporların yapılandırılmış ve sistematik bir çerçevede hazırlanmasıyla ilişkilidir. Küresel Raporlama Girişimi (GRI) uluslararası düzeyde kabul edilen sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanması için kapsamlı ve standart bir set sunarak sistematik raporlamayı sağlamayı hedeflemektedir. Sürdürülebilirlik raporlama kalitesini incelemek üzere ekonomik, çevresel ve sosyal göstergeler belirlenmiştir. Belirlenen göstergeler Küresel Raporlama Girişimi (GRI)' da yer alan ilkeleri olan“denge”,“karşılaştırılabilirlik”,“doğruluk”,“zamansal tutarlılık”,“netlik”ve "güvenilirlik ilkeleri ilgili göstergeler üzerinden içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda sürdürülebilirlik raporlama kalitesinin genel kalitesi yıllar içinde iyileşmiş olsa da, denge ve netlik ilkelerinin bu ilerlemeye katkısının düşük kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has become a fundamental concept in contemporary business practices and emphasizes the need to balance the environmental and social responsibilities of businesses operating for profit. In this context, the main purpose of this thesis is to investigate the sustainability reporting quality and change of 16 companies in the Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index that published sustainability reports between 2020 and 2023. Effective utilization of sustainability reports is associated with the preparation of these reports in a structured and systematic framework. The Global Reporting Initiative (GRI) aims to ensure systematic reporting by providing a comprehensive and standardized set for the preparation of internationally accepted sustainability reports. Economic, environmental and social indicators have been identified to examine the quality of sustainability reporting. The determined indicators were analyzed through content analysis method based on the principles of“balance”,“comparability”,“accuracy”,“temporal consistency”,“clarity”and“reliability”, which are the principles of the Global Reporting Initiative (GRI). As a result of the analysis, it was found that although the overall quality of sustainability reporting has improved over the years, the contribution of the principles of balance and clarity to this progress has remained low.