Kutadgu Bilig'de yöneten yönetilen ilişkisi
The relation between the ruler and the ruled in Kutadgu Bilig
- Tez No: 926053
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yusuf Has Hacib tarafından kaleme alınan Kutadgu Bilig Türklerin İslam diniyle tanışarak yeni bir kültür dairesiyle temas kurduğu bir geçiş dönemini yansıtmaktadır. Kutadgu Bilig pek çok sosyal ve siyasal kavram ve düşünce kalıbı açısından büyük ölçüde Göktürkler döneminin devamı niteliğindedir. Bununla beraber Karahanlılar dönemiyle birlikte Türkler İslam'ı geniş kitleler halinde kabul ederek büyük ölçüde yerleşik hayata geçmiş ve farklı kültür havzalarıyla iletişime geçerek yeni imparatorluklar kurmuşlardır. Böylece yeni siyasal ve sosyal anlayışlar geliştirerek kendi özgün sosyal ve siyasal perspektiflerinde önemli ölçüde dönüşüm yaşamışlardır. Günümüz ulus devletleri varlıklarını sürdürebilmek için kendi uluslarının sosyal yapılarının derinliklerinden gelen tecrübe ve değerleri araştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda Kutadgu Bilig'in muazzam imkânlar sunduğu görülmektedir. Kutadgu Bilig; günümüz modern devletlerinin sahip olması gereken hukukun üstünlüğü, devlet ve toplumun birbirlerine karşı sorumlulukları, insan haklarına dayalı devlet anlayışı, ulus bilincinin güçlenmesi, sosyal devlet anlayışı, refahın adil paylaşımı, din-devlet ilişkisinin niteliği, devlet ve toplum hayatı açısından akıl ve bilginin önemi, sosyal hayatın düzenlenmesi gibi pek çok konuda topluma yön gösterebilecek özelliklere sahiptir. Bu çalışmada öncelikle kültür ve siyasal kültür kavramları ele alınarak bunların toplum ve devlet hayatı açısından neye tekabül ettikleri tartışılmış ve Türk siyasal kültürünün kökenlerine değinilmiştir. Çalışmanın ana bölümlerinde ise Karahanlılar dönemi ve Kutadgu Bilig çalışmaları ele alınmış ve Kutadgu Bilig'in siyasal anlayışı ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Kutadgu Bilig reflects a transition period in which Turks contacted with the Islam, herein a new cultural circle. Although Kutadgu Bilig is a work of the Karakhanid period, it is largely a continuation of the Gokturk period in terms of many social and political concepts and thought patterns. After accepting Islam, Turks established empires in different cultural basins. As a requirement of this imperial order, they developed new political and social understandings and experienced a significant transformation in their unique social and political perspectives. For many reasons, today's nation states need to take a fresh look at the experiences and values coming from the depths of their own nations' social structures. In this context, Kutadgu Bilig offers tremendous opportunities. Kutadgu Bilig has a wide conceptual framework for guiding society in many issues such as; rule of law, mutual responsibilities of the state and society, understanding of the state based on human rights, strengthening of national consciousness, understanding of the social state, fair sharing of welfare, religion-state relationship, the importance of reason and knowledge for both state and society, moralization of social life, etc. In this study, initially, the concepts of culture and political culture and what they correspond to in terms of society and state was discussed. In addition, the origins of Turkish political culture were mentioned. In the main sections of the study, the Karakhanid period and Kutadgu Bilig studies were discussed and the political understanding of Kutadgu Bilig was revealed