Credit channel of monetary transmission mechanism and its application to Turkey
Parasal aktarım mekanizmasının kredi kanalı ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 673348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla çeşitli para politikası araçlarıyla piyasalara müdahale etmektedir. TCMB tarafından uygulanan politikaların etkisi, piyasalara parasal aktarım mekanizması kanalları aracılığıyla aktarılmaktadır. Para politikasındaki değişiklikleri sonucunda meydana gelen etkilerin ekonomiye hangi kanallar aracılığıyla aktarıldığını açıklayan bu mekanizma literatürde yoğun bir şekilde çalışmalara konu olmuştur. Parasal aktarım mekanizması; faiz oranı kanalı, varlık fiyatları kanalı, kredi kanalı ve beklentiler kanalı olmak üzere dört kanaldan oluşmaktadır. Bu çalışmada, para politikası değişikliklerinin kredi kanalı üzerinden ekonomiyi nasıl etkilediği teorik olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada kredi kanalı 2011:01-2020:12 dönemi için ele alınmış olup, Türkiye'de bu kanalın etkin işleyip işlemediği Vector Autoregressive (VAR) modeli ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kredi kanalının Türkiye'de kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Central Bank of the Rebuplic Turkey (CBRT) intervenes in the markets with various monetary policy tools to provide price and financial stability. The effects of the policies implemented by the CBRT are transferred to the markets through monetary transmission mechanism channels. This mechanism explaning how the effects of changes in monetary policy are transferred to the reel economy, has been a subject extensively studied in the literature.Monetary transmission mechanism consists of four channels: interest rate channel, asset prices channel, credit channel and expectations channel.In this study, it has been tried to examine theoretically how the monetary policy changes affect the economy through the credit channel. In the study, the credit channel has considered for the period of 2011:01-2020:12 and it has analyzed whether this channel works effectively with the VAR model in Turkey. According to the findings obtained, it has been concluded that the credit channel is partially effective in Turkey.