Kemal Tahir'in Yorgun Savaşçı romanında kelime grubu kuruluşundaki zarf tümleçleri
Adverbial complements in the word group establishment in Kemal Tahir's novel the Yorgun Savaşçı
- Tez No: 926089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Zarf tümleci, cümlede yüklemin anlamını çeşitli yönlerden tamamlayan ögedir. Tek kelimeden oluşabildiği gibi birden fazla kelimeden de oluşabilmektedir. Bu çalışmada Kemal Tahir'in Yorgun Savaşçı romanı özelinde hangi kelime gruplarının zarf tümlecini oluşturabileceği incelenmiştir. Elde edilen kelime grupları yapı ve anlamlarına göre sınıflandırılmıştır. Öncelikle çalışmanın ana kaynağı olan Yorgun Savaşçı romanı ve romanın yazarı hakkında bilgi verilmiştir. Sınıflandırmanın iyi anlaşılması için Türkiye Türkçesi söz dizimi ile ilgili çeşitli kaynaklar incelenerek zarf tümleçleri ve kelime grupları hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bilgilendirmelerden sonra Yorgun Savaşçı romanı incelenmiş ve kelime gruplarından oluşan zarf tümleçleri tespit edilmiştir. Bu kelime gruplarının sadece ilk kelime grupları değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan kelime grupları, anlam ve yapısına göre sınıflandırılmıştır. Yorgun Savaşçı romanı incelenerek toplam 1716 tane zarf tümlecinin kelime grubundan oluştuğu tespit edilmiştir. Tespit edilen kelime grupları, on ana başlık altında sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An adverbial complement is an element in a sentence that completes the meaning of the predicate in various ways. It can consist of a single word, as well as it can consist of more than one word. In this study, it was examined which word groups can form adverbial integration in Kemal Tahir's Yorgun Savaşçı novel. The obtained word groups are classified. In the study, information is given primarily about the Yorgun Savaşçı novel, which is the main source of the study, and the author of the novel. In order to understand the classification well, various sources related to the syntax of the Turkish language of Turkey were examined and information was provided about adverbial integrations and word groups. After the information, the Yorgun Savaşçı novel was examined and adverbial units consisting of word groups were identified. Only the first word groups of these word groups were taken into consideration. The word groups that were evaluated were classified according to their meaning and structure. By examining the Yorgun Savaşçı novel, it has been determined that a total of 1716 adverbial integrants consist of word groups. The identified word groups are classified under ten main headings.