Siber mobbing'de sosyal zekâ, karanlık kişilik özellikleri ve demografik verilerin rolü
The role of social intelligence, dark personality traits and demographic data in cyber mobbing
  1. Tez No: 926091
  2. Yazar: NİGAR ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada sosyal zekâ, karanlık kişilik özellikleri ve demografik verilerin siber mobbinge maruz kalmadaki rolü incelenmiştir. Marmara ve Ege bölgesinde hizmet sektöründe çalışan beyaz ve mavi yakalı 1053 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Betimsel istatistik sonuçları, siber mobbing düzeylerinin çok yüksek olmadığını, ancak her iki çalışandan birinin siber mobbing deneyimi yaşadığını göstermektedir. Analizler, siber mobbinge maruz kalma ile karanlık kişilik özellikleri arasında pozitif, sosyal zekâ ile ise negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Regresyon analizleri, demografik verilerin siber mobbing üzerindeki varyansın %9,3'ünü; karanlık kişilik özelliklerinden psikopati ve Makyavelizmin %9,1'ini; sosyal zekânın sosyal tepki boyutunun ise %2,1'ni açıkladığını göstermiştir. Görev, gelir ve eğitim düzeyi ile internet kullanım süresi yüksek olan bireylerin; daha yüksek psikopati ve Makyavelizm puanına sahip olanların ve daha düşük sosyal tepki puanına sahip olanların siber mobbinge daha fazla maruz kaldığı belirlenmiştir. Bu çalışma, siber mobbinge maruz kalan çalışanların profilinin belirlenmesi, siber mobbing eğilimlerini önleme ve eylemleri yönetme stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the role of social intelligence, dark personality traits, and demographic data on cyber mobbing exposure. The data of 1053 white and blue-collar participants working in the service sector in the Marmara and Aegean regions were analyzed. The results of descriptive statistics show that the levels of cybermobbing are not very high, but one out of every two employees has experienced cybermobbing. Analyses reveal that there is a positive relationship between exposure to cyber mobbing and dark personality traits and a negative relationship with social intelligence. Regression analyses showed that demographic variables explained 9.3% of the variance in cyber mobbing, psychopathy, and Machiavellianism explained 9.1% of the variance, and the social reaction dimension of social intelligence explained 2.1% of the variance. It was determined that individuals with higher income levels, education levels, and internet usage time, those with higher levels of psychopathy and Machiavellianism, and those with lower social reaction scores were more exposed to cyber mobbing. This study is important in determining the profile of employees exposed to cybermobbing and developing strategies to prevent cybermobbing tendencies and manage actions.