One dimensional modelling and experimental investigation of mechanical dehumidification system
Mekanik nem alma sisteminin bir boyutlu modellenmesi ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 926094
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mekanik nem alma, mekanik soğutma prensipleri kullanılarak havadaki fazla nemin uzaklaştırılması için kullanılan bir işlemdir. Bu süreç, konfor, güvenlik, ürün kalitesi ve ekipman güvenilirliğini sağlamak için hassas nem kontrolünün zorunlu olduğu çeşitli endüstrilerde ve ortamlarda çok önemli bir rol oynar. Bu sektörler arasında yiyecek ve içecek endüstrisi, gıda işleme, depolama ve muhafaza için en uygun koşulları sağlamak amacıyla nem alma süreçlerini belirgin bir şekilde kullanmaktadır. Bu çalışma, mekanik nem alma sistemleri için kapsamlı bir tek boyutlu modelleme çerçevesi oluşturmuş ve deneysel inceleme yoluyla doğrulamaya çalışmıştır. Çok disiplinli sistemleri modelleme, simüle etme ve analiz etme becerisi nedeniyle mühendislik çevrelerinde yaygın olarak kabul gören sağlam bir simülasyon yazılımı olan Simcenter Amesim'den yararlanarak Trotec TTK 100E model nem alma cihazını modellenmiştir. Nem alma cihazından geçerken sıcaklık ve nem oranı gibi hava özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak tek boyutlu modelleme bu çalışmada birincil analitik yaklaşım olan psikrometrik analizi ile basitleştirilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, gıda ürünlerinde nem alma analizine yönelik bir ısı pompalı kurutma fırını konfigürasyonunun tasarım parametrelerine önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Mechanical dehumidification is a process used to remove excess moisture from the air by employing mechanical refrigeration principles. This process plays a crucial role in various industries and environments where precise humidity control is imperative for ensuring comfort, safety, product quality, and equipment reliability. Among these sectors, the food and beverage industry prominently utilizes dehumidification processes to uphold optimal conditions for food processing, storage, and preservation. This study aimed to construct a comprehensive one-dimensional modeling framework for mechanical dehumidification systems and validate it through experimental investigation. Leveraging Simcenter Amesim, a robust simulation software widely embraced in engineering circles for its prowess in modeling, simulating, and analyzing multidisciplinary systems, we emulated the Trotec TTK 100E model dehumidifier. One-dimensional modeling can simplify psychrometric analysis by considering the changes in air properties such as temperature and humidity ratio as the air passes through the dehumidifier which was a primary analytical approach in this study. The findings of this investigation contribute substantively to the design parameters for a heat pump dryer oven configuration geared towards the analysis of dehumidification in food products.