Şanlıurfa ili merkez ilçesinde yaşayanların su ürünlerine yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of approaches to the fisheries products of people living in central district of Şanliurfa province
- Tez No: 480040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURALİ DANABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa İli Merkez İlçesinde yaşayan kişilerin su ürünlerine olan yaklaşımlarını, tüketim tercihlerini ve etkileyen faktörleri tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Daha önceki çalışmalara ek olarak bu çalışmada, yetişkinler ile birlikte daha düşük yaş gruplarındaki kişilerin konuya eğilimlerini belirlemek amacıyla, Ülkemizdeki“eğitim sistemi modeli (4+4+4)”dikkate alınarak her eğitim kademesindeki (ilkokul, ortaokul ve lise) kişiler dikkate alınmıştır. Her aşamada 350 olmak üzere toplam 1400 kişi değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin % 62 bay olmakla birlikte, genel yaş aralığı 31-40 arasında (% 28) yüksek bulunmuştur. Et türlerinin tüketim miktarlarına bakıldığında ilk sırayı tavuk etinin (% 61) aldığı, balık etinin ise % 15 ile 3. sırada kaldığı, en fazla tüketilen balık türlerinin % 31 ile sazan, % 29 ile hamsi ve % 15 ile alabalık olduğu, ilk tercih edilen türlerin sazan (% 31) ve hamsi (% 29) olduğu görülmüştür. Balık sevme oranı ise % 74'tür. Balık alırken dikkat ettikleri en önemli noktanın tazelik (% 42) olduğu, alırken fiyat endeksine (% 77) dikkat ettikleri, tüketim sıklığına bakıldığında çoğunluğun ayda bir defa balık tükettikleri (% 40), su ürünlerini en çok (% 51) kış mevsiminde tükettikleri ve insan sağlığı açısından balık tüketiminin yararlarının orta derecede bilindiği (% 29) gözlenmiştir. Balık pişirme yöntemleri incelendiğinde ise çoğunluğun kızartmayı tercih ettiği (% 58) ve bunu ızgara yaparak tüketmenin (% 34) izlediği belirlenmiştir. İşlenmiş ürünleri tercih etmeyenlerin (% 69) oranı da oldukça yüksektir. Araştırmaya katılan öğrenci gruplarının farkındalıklarının eğitim düzeyine göre arttığı görülmüştür. Şanlıurfa İli Merkez İlçesinde yapılan çalışmada yıllık ortalama hane başına balık tüketim miktarlarının çoğunlukla 5-10 kg arasında (% 27) ve yıllık ortalama kişi başına balık tüketim miktarlarının 3,2 kg olduğu belirlenmiştir. Balık tüketim alışkanlığın kazandırılması için ise okul çağlarından itibaren tüm halkın ilgili kurum/kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları ile işbirliği içerisinde gerekli eğitim, seminer, panel ve eğlencelerin düzenlenmesinin etkili olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the approaches to the fisheries products, the fish consumption behaviours and effecting factors of people living in Central District of Şanlıurfa Province. In this study in addition to previous studies, to determine the disposition of the people in lower age groups together with adult people, it was concerned the people in every education levels (first, middle and high schools) by concerning“the education system model (4+4+4)”in our country. It was utilized totally 1400 and 350 people in every level. As well as 62 % of individuals attending the study was man, general age range was found higher in 31-40 range (28 %). It was seen that when the consumption amounts of meat kinds were investigated, the chicken meat is in the first place (61 %); fish meat is only in the third place (15 %); the most consumed fish species were common carp (31 %), anchovy (29 %), and rainbow trout (15 %), but, the first species preferred to consume were common carp (31 %) and anchovy (29 %). The fish like rate was 74 %. It was observed that the most important point in the fish buying was fish freshness (42 %); price index (77 %) was concerning while buying; the most part of the attending people consume fish one times in a month (40 %), when the consuming frequency was investigated; fish consuming was the mostly in winter (51 %); and the benefits of fish consuming for the human health were learned a middle level (29 %). When fish cooking methods were investigated, it was determined that the greater part of people preferred frying (58 %), and the grill (34 %) followed it. The rate of people, who prefer not processed products, was high (69 %). The differences of student groups attending the study were raised to their education levels. In the study, conducted in Central District of Şanlıurfa Province, it was determined that the average fish consumption amount per house in a year was mostly 5-10 kg range (27 %), and the average fish consumption amount per person in a year was 3.2 kg. It was concluded that education, organization of seminars, workshops, and entertainments by the related agencies and institutes, nongovernmental organizations will be effective for all folk onwards the school ages to gain fish consumption habits.