Ege Bölgesi'nde eğitim gören lise öğrencilerinin balık tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of fish consumption habits of high school students receiving education in the Aegean Region
  1. Tez No: 684850
  2. Yazar: HASAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAÇNUR BAYGAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu tez çalışmasında, Ege Bölgesi'nde bulunan sekiz ilde beş farklı türdeki ortaöğretim kurumunda/lisede (Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL), Anadolu Lisesi (AL), Çok Programlı Anadolu Lisesi (ÇPAL), Fen Lisesi (FL) ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL)) eğitim görmekte olan öğrencilerin balık tüketim davranışları ve bu davranışlarına cinsiyet, hane fert sayısı, ebeveyn eğitim/meslek durumu, aile ekonomik düzeyi, farklı okul türleri, farklı şehirler, farklı beslenme tarzları, alışkanlık (örf-gelenek) ve beslenme eğitimi gibi faktörlerin ne derece etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri, 7253 öğrenci ile gönüllülük esasına göre yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından anket formu uygulanarak Kasım 2017 ile Nisan 2018 tarihleri arasında tesadüfi örnekleme yöntemiyle elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare (Pearson Ki-kare ve Fisher's Exact test) ile belirlenmiştir. Yapılan bu testler sonucu elde edilen Ki-kare (χ²), serbestlik dereceleri (sd) ve istatistiksel anlamlılık (p) sonuçları ile verilerin frekans (n) ve yüzde (%) dağılımları hesaplanmış, bulgular şekil ve çizelgeler haline getirilerek verilmiştir. Değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı yorumlanarak raporlanmıştır. p (istatistiksel anlamlılık) değerinin 0,05'ten küçük saptanması koşulu aranmıştır. Ankete katılan 7253 öğrencinin %48,53'ü kız, %51,47'si ise erkek öğrenci olup bu öğrencilerin yaşlarının 13-20, boylarının 110-205 cm, ağırlıklarının da 30-133 kg arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin katılım sağladığı iller ise %8,22 ile Afyonkarahisar, %10,48 ile Aydın, %10,42 ile Denizli, %35,68 ile İzmir, %7,20 ile Kütahya, %13,99 ile Manisa, %8,60 ile Muğla ve %5,40 ile Uşak olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin %9,90'ı AİHL'de, %36,07'si AL'de, %9,73'ü ÇPAL'de, %9,06'sı FL'de ve %34,24'ü MTAL'de eğitimine devam etmektedir. Öğrencilerin %87,04'ünün balık tüketimini tercih ettiği belirlenmiştir. Öğrencilerin balık tüketim miktarı kişi başı ortalama 8,94 kg/yıl olarak hesaplanmıştır. Öğrencilerin balığı tüketim sebepleri arasında en çok %47,31 ile“dengeli ve sağlıklı beslenmek için”olduğu, balık tüketmeyen öğrencilerin tüketmeme nedenleri arasında en çok %52,46 ile“kokusundan”dolayı olduğu, balık denildiğinde akıllarına gelen ilk çağrışımın en çok %57,35 ile“hamsi”olduğu, balık satın alma ve tüketim şeklinin en çok %96,80 ile“taze”olduğu, balığın tazeliğini anlama kriteri olarak en çok %45,70 ile“gözleri”dikkate aldığı, balık temin yerleri arasında en fazla %60,43 ile“semt (halk) pazarı”tercih ettiği, en çok tükettikleri balığın %80,19 ile“hamsi”olduğu, balık pişirme yöntemi olarak en fazla %86,41 ile“kızartma”yöntemini tercih ettikleri, balığı daha çok %95,48 ile“evde”tükettikleri ve balık tüketimi hakkındaki düşünceleri sorusuna ise en çok %62,18 ile“sağlık açısından önemli olması”yanıtını verdikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin üretim şekline göre en çok %77,96 oranı ile avcılık balığını en az ise %2,57 oranı ile kültür balığını tükettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study it is aimed to determine fish consumption behaviors of students receiving education in five different types of secondary education institutions/high schools (AIHL, AL, CPAL, FL and MTAL) in eight provinces in the Aegean Region and to determine how effective the factors such as gender, number of household members, parent education/occupational status, family economic level, different school types, different cities, different diet styles, habits (customs-tradition) and nutrition education are on these behaviors. The data of the study were obtained by random sampling method between November 2017 and April 2018 by applying a questionnaire form by the researcher with face-to-face interview method on a voluntary basis with 7253 students. Statistical analysis of the data was performed using the IBM SPSS 20.0 statistical package program. Relationships between variables were determined with Chi-square. Chi-square (χ²), degrees of freedom (sd) and statistical significance (p) results obtained as a result of these tests, and frequency (n) and percent (%) distributions of the data were calculated, and the findings were presented in figures and tables. Whether there was a statistically significant relationship between the variables was interpreted and reported. The p value is to be determined to be less than 0.05. 48.53% of the 7253 students who participated in the survey were girl students and 51.47% were boy students, and it was determined that the ages of these students varied between 13-20, their height between 110-205 cm, and their weight between 30-133 kg. The provinces where students participated were determined as Afyonkarahisar with 8.22%, Aydın with 10.48%, Denizli with 10.42%, İzmir with 35.68%, Kütahya with 7.20%, Manisa with 13.99%, 8%, Muğla with 60 and Uşak with 5.40%. 9.90% of the students continue their education in AIHL, 36.07% in AL, 9.73% in CPAL, 9.06% in FL and 34.24% in MTAL. It was determined that 87.04% of the students preferred fish consumption. The fish consumption amount of students was calculated as 8.94 kg/year on average per capita. Among the reasons for consuming fish, it was determined that the most common reason for students to consume fish was“for a balanced and healthy diet”with 47.31%, the most common reason for students not consuming fish was because of its“smell”with 52.46%, the first association that comes to mind when talking about fish was“anchovy”with 57.35%, the most common way of purchasing and consumption of fish was“fresh”with 96.80%, the most common criterion for understanding the freshness of the fish was“eye investigation”with 45.70%, the most preferred method for purchasing fish was“from district (public) bazaar”with 60.43% and most preferred fish was“anchovy”with 80.19%, most preferred method for cooking fish was“frying”with 86.41%, they generally consume fish“at home”with 95.48% and when their thoughts about fish consumption was asked they mostly answered“it is important for health”with 62.18%. It was determined that the students consumed mostly hunting fish with a rate of 77.96%, and culture fish with a minimum rate of 2.57%, according to the production method.