Ormancılık üretim çalışmalarında iş güvenliği ve fine-kinney metoduyla risk değerlendirmesi
Occupational safety in forestry production studies and risk assessment with fine-kinney method
- Tez No: 926114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından muhafaza etmek ve çalışanlara daha sağlıklı bir alanı temin etmek hedefiyle İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) çalışmaları yapılmaktadır. Gerçekleşen kazalar sonucunda çalışanlar, işverenler ve ülke ekonomisi maddi ve manevi kayıplarla karşı karşıya gelmektedir. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için, sistematik çalışmalar gerçekleştirilmeli ve risk yönetim sistemi oluşturulmalıdır. Ormancılık çalışmaları, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün sınıflandırmasına göre“Ağır İşler”kategorisinde bulunmaktadır. Bunun sebebi ise çalışmalarda görev yapan tüm personelin, işin yapıldığı iş yeri koşulları ve gerçekleştirilen işin özelliğinden kaynaklanan ciddi riskler altında çalışmasıdır. Ormancılık çalışmalarının en ehemmiyetlilerinden biri olan odun hammaddesi üretimi faaliyeti; ağacın hasat edilmesi, bölmelerden yol kenarına getirilmesi ve yol üzerindeki emvalin vasıtalarla depolara götürülmesi olarak üç temel basamaklardan meydana gelmektedir. Çalışmamızda, ormancılık üretim faaliyetlerinde hali hazırda bulunan veya meydana gelmesi muhtemel toplam 76 adet tehlike; literatür çalışmaları, çalışma sahası gözlemleri ve çalışma yaşamındaki deneyimler dayanak alınarak öngörülüp belirlenmiştir. Tespit edilen bu tehlikelerin meydana getirebileceği riskler açıklanmış ve bu riskler dikkate alınarak Fine-Kinney risk analiz metodu kullanılıp tehlikeler analiz edilmiş ve bu tehlikelerin oluşmaması için alınacak tedbirler sıralanmıştır. Gerekli tedbirlerin alınmasının ardından Çok Yüksek Riskli ve Yüksek Riskli kategorisinde bulunan tehlikeler tekrar analiz edilip bunların risk düzeyleri saptanarak son durumları belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ormancılık üretim faaliyetlerinde gerekli iş güvenliği önlemlerin alınması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety studies are carried out with the aim of protecting employees from occupational accidents and occupational diseases and providing a healthier environment for employees. As a result of accidents, employees, employers and the country's economy are faced with material and moral losses. In order to eliminate all these problems, systematic studies should be conducted and a risk management system should be established. Forestry activities are in the Heavy Work category according to the classification of the International Labor Organization. The reason for this is that all personnel working in the works work under serious risks arising from the workplace conditions in which the work is performed and the nature of the work performed. Wood raw material production activity, which is one of the most important of forestry activities; harvesting of trees, transport from the forest to the roadside and transport to the warehouses with vehicles on the road consists of three main stages. In this study, 76 hazards already present or likely to occur in forestry production activities; literature studies, study site observations and experience in working life were determined on the basis of. The risks identified by these identified hazards are explained and the risks are analyzed by using Fine-Kinney risk analysis method and the measures to be taken to prevent these hazards are listed. After taking the necessary measures, the hazards in the category of very high risk and high risk were analyzed again and their final status was determined by determining the risk levels. In the last part of the study, opinions and suggestions were made in order to take necessary occupational safety measures in forestry production activities and to improve working conditions.