Birinci Dünya Savaşı sonrasında yeni dünya düzeni arayışları: Paris Barış Konferansı
Searches for a new world order after the First World War: Paris Peace Conference
  1. Tez No: 926113
  2. Yazar: BURAK SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Yirminci yüzyıl, bütün Avrupa için büyük bir felaketle başladı. Felaketin boyutu o kadar büyüktü ki sadece Avrupa'ya yıkım getirmekle kalmadı; aynı zamanda etkisini bütün dünyada hissettirdi. Orta Doğu, Uzak Doğu ve Amerika da bu felaketten payına düşeni aldı. Bu felaketin adı ise Birinci Dünya Savaşı'ydı. Birinci Dünya Savaşı yaklaşık yüz yıllık Viyana düzenini alt üst etmişti. Güç dengesi politikasına bağlı bu düzen Birinci Dünya Savaşı'nın sebebi olarak değerlendirilmişti. Gerçekten de güç dengesi, savaşın dört yıl sürmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak görülüyordu. Birinci Dünya Savaşı sonrasında, bozulan düzenin yerine yenisinin kurulması bir zorunluluktu. Bu amaçla 18 Ocak 1919 tarihinde, Fransa'nın başkenti Paris'te Barış Konferansı toplandı. Otuz iki devletin bir araya geldiği Konferansta görüşülen en önemli konu Milletler Cemiyetiydi. Milletler Cemiyeti, yeni savaşların önlenmesi ve dünyada barış ve iş birliğinin sürekli hale getirilmesi amacıyla kuruldu. Taraflar Milletler Cemiyeti konusunda uzlaşmaya varınca, sıra barış şartlarının belirlenmesine gelmişti. Müttefikler için ikinci önemli konu Almanya sorunuydu. Bu yüzden Almanya ile imzalanacak barış antlaşması üzerinde yoğunlaşıldı. Daha sonra Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Osmanlı Devleti ile yapılacak barışlar ele alındı. Bu konular görüşülürken birçok tartışma yaşandı. Özellikle sınırların belirlenmesi ve savaşın neden olduğu zararın tazmin edilmesi konusunda, taraflar arasında önemli görüş ayrılıkları vardı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında kurulacak düzen konusunda galip devletlerin dediği oldu. Birçok memnuniyetsizliğe rağmen Versailles, Saint Germain, Neuilly, Trianon ve Sèvres Barış Antlaşmaları yenik devletlere zorla kabul ettirildi. Bu sebeple Paris Barış Konferansı sonunda kurulan dünya düzeni, âdeta ölü doğmuştu. Bunun en büyük kanıtı, yeni düzenin ömrünün sadece yirmi yıl sürmesiydi.
Özet (Çeviri)
The twentieth century began with a great disaster for all of Europe. The magnitude of the disaster was so great that it not only brought destruction to Europe, but also made its impact felt all over the world. The Middle East, the Far East and America also suffered their share of this disaster. The name of this disaster was World War I. World War I had turned the nearly hundred-year-old Vienna order upside down. This order, which was based on the balance of power policy, was considered as the cause of World War I. Indeed, the balance of power was seen as one of the most important reasons why the war lasted four years. After the First World War, it was a necessity to replace the broken order with a new one. For this purpose, a Peace Conference was convened in Paris, the capital of France, on January 18, 1919. The most important issue discussed at the conference, which thirty-two states came together, was the League of Nations. The League of Nations was established with the aim of preventing new wars and ensuring the permanence of peace and cooperation in the world. When the parties reached an agreement on the League of Nations, it was time to determine the terms of peace. The second important issue for the Allies was the problem of Germany. Therefore, the focus was on the peace treaty to be signed with Germany. Later, peace was made with Austria, Bulgaria, Hungary and the Ottoman Empire were discussed. Many discussions took place while discussing these issues. There were significant differences of opinion between the parties, especially on the determination of borders and compensation for the damage caused by the war. It was said by the victorious states about the order to be established after World War I. Despite many dissatisfaction, the Peace Treaties of Versailles, Saint Germain, Neuilly, Trianon and Sèvres were imposed on the defeated states. Therefore, the world order established at the end of the Paris Peace Conference was almost stillborn. The greatest proof of this was that the new order lasted only twenty years.