Erdemsiz mal olarak bağımlılıklarla mücadelede eğitimin önleyici rolü
The preventive role of education in the fight against addictions as a virtuous good
  1. Tez No: 926129
  2. Yazar: NESRİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bağımlılık yapıcı erdemsiz malların kullanımı, bireyler ve halk sağlığı üzerinde birçok olumsuz dışsallık meydana getirmektedir. Tütün, alkol ve madde kullanımı giderek artmakta ve bu ürünleri kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre daha fazla hastalık riskine sahip olması toplumsal huzuru ve sağlıklı bireylerin sayısını da azaltmaktadır. Türkiye'de uyuşturucu ile mücadelede yapılan kamu harcamaları her yıl artış göstermektedir. 2023 yılı kamu harcamaları, 2022 yılına oranla yaklaşık %62,5 artmıştır. 2023 yılı eğitim faaliyetleri kapsamında 25758 etkinlik gerçekleştirilerek toplamda 1706736 kişiye ulaşılmıştır. 2022 yılında vatandaşlara yönelik faaliyet sayısı artmış olup 638081 kişiye ulaşılmıştır. Esnaflara yönelik faaliyet sayıları 324 olup ulaşılan kişi sayısı 5440'dır. Hedef gruba 2023 yılında Gümrük Personeli ve Sahil Güvenlik personeli eğitime dahil edilmiştir. 2023 yılında sivil toplum kuruluşlarının bir önceki yıla göre daha fazla faaliyet gerçekleştirilmesi ve ulaşılan kişi sayısının arttığı görülmekte ve hedef grupların çeşitlendirilmesinin etkili olacağı görülmektedir. 2018-2023 Uyuşturucuyla Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı, madde kullanımının azaltılmasına yönelik eğitim ve bilgilendirme tedbirlerini yürütmekle görevlendirilmiştir. Eğitim ve bilinçlendirme kampanyaları, toplumda bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık oluşturmayı ve bireyleri bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de bağımlılıkla mücadelede bağımlılığın zararları, etkileri ve önlenmesinde eğitimlerin ve bilgilendirmelerin önemli olduğuna ve arttırılması gerektiğine vurgu yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The use of addictive, virtuous goods creates many negative externalities on individuals and public health. Tobacco, alcohol and substance use is increasing and the fact that people who use these products have a higher risk of disease than those who do not, also reduces social peace and the number of healthy individuals. Public expenditures in the fight against drugs in Turkey are increasing every year. Public expenditures in 2023 increased by approximately 62.5% compared to 2022. Within the scope of 2023 training activities, 25,758 events were held and a total of 1,706,736 people were reached. In 2022, the number of activities for citizens increased and 638,081 people were reached. The number of activities for tradesmen was 324 and the number of people reached was 5,440. Customs Personnel and Coast Guard personnel were included in the target group in 2023. It is seen that civil society organizations will carry out more activities in 2023 compared to the previous year and the number of people reached will increase, and it is seen that diversification of target groups will be effective. In line with the 2018-2023 National Strategy Document and Action Plan for the Fight Against Drugs, the Ministry of National Education is tasked with carrying out education and information measures to reduce substance use. Education and awareness campaigns aim to create awareness in society and to raise awareness in individuals about the fight against addiction. The purpose of this study is to emphasize that education and information about the harms, effects and prevention of addiction in the fight against addiction in Turkey are important and should be increased.