Babaların kendi babaları ve çocuklarıyla aralarındaki ilişkinin zihin kuramı bağlamında incelenmesi
Examining the relationship between fathers with their own fathers and children in the context of theory of mind
- Tez No: 926130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Okul öncesi dönemde çocukların birçok açıdan gelecekte olacağı kişinin temelleri atılırken bu süreci etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden birinin de ebeveynler olduğu bilinmektedir. Bu araştırma ise babaların kendi babaları ve çocuklarıyla ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu ilişkiyi incelerken Zihin Kuramı bağlam olarak seçilmiştir. Zihin Kuramı diğer insanların düşünme süreçler doğrultusunda çıkarım yapabilme yeteneği olarak özetlenebilmektedir. Baba çocuk ilişkisin zihinsel süreçler üzerine inceleyen bu çalışmada araştırma grubunu 2023-2024 yılında anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocukların babaları oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından Zihin Kuramı temel alınarak geliştirilen açık uçlu anket ile toplanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim modeli ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile ayrıntılı şekilde incelenerek sunulmuştur. Bulgulara göre babaların kendi babalarıyla birbirlerinin duygularını anlama ve buna göre hareket etme konusunda zayıf kalsa da kendi çocuklarının duygularını önemsediği ve buna göre hareket ettikleri görülmüştür. Kendi babalarıyla ikna etme ve savunma davranışlarında çekingen oldukları, kendi çocuklarını bu konuda cesaretlendirdikleri anlaşılmıştır. Babaların kendi babalarının yalan davranışını anlayamayacağı ve farklı düşünme/ hissetme durumuna kapalı oldukları anca kendilerinin baba olarak bilinçli davrandıkları bulunmuştur. Kendi babalarıyla nazik konuşmalar yapamadıkları, oyun oynama davranışlarının çok az olduğu, kendi çocuklarıyla ise nezaket kurallarına dikkat ettikleri ve çeşitli oyunlar oynadıkları anlaşılmıştır. Babaların kendi babalarıyla şakalaşmadığı, ima/ ironi/ blöf kullanmadığı, niyetleri anlamada zorlandığı görülse de kendi çocuklarıyla şakalaştıkları, ima/ ironi/ blöfü bazen kullandıkları ve niyetleri anlayabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, while the foundations of the person that children will become in the future are laid in many ways, there are multiple factors that affect this process. It is known that one of these factors is parents. This research aims to examine the relationships of fathers with their own fathers and children. Theory of Mind was chosen as the context while examining this relationship. Theory of Mind can be summarized as the ability to make inferences in line with other people's thinking processes. In this study examining the mental processes of the father-child relationship, the research group consists of fathers of 60-72 month-old children who attend kindergarten in 2023-2024. The data were collected with an open-ended questionnaire developed by the researcher based on Theory of Mind. The research was carried out with the phenomenological model, one of the qualitative research methods. The obtained data were examined in detail with the content analysis method and presented. According to the findings, although fathers were weak in understanding each other's feelings with their own fathers and acting accordingly, they cared about the feelings of their own children and acted accordingly. It was understood that they were shy in persuasion and defense behaviors with their own fathers and encouraged their own children in this regard. It was found that fathers cannot understand their fathers' lying behavior and are closed to thinking/feeling differently, but they act consciously as fathers. It was understood that they cannot have polite conversations with their fathers, they play games very little, and they pay attention to the rules of politeness and play various games with their children. Although it was seen that fathers do not joke with their fathers, do not use innuendo/irony/bluff, and have difficulty understanding intentions, it was seen that they joke with their children, sometimes use innuendo/irony/bluff, and can understand intentions.