Doğal gürültü tomografisi ile Ege Bölgesi kabuk hız yapısı ve jeotermal potansiyelin araştırılması
Investigation of crustal velocity structure and geothermal potential of the Aegean Region of Türkiye from ambient noise tomography
- Tez No: 926140
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEDE POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Jeotermal enerji günümüzde sürekli olarak artan enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik önemli bir alternatiftir. Bu çalışmada doğal gürültü tomografisi yöntemi kullanılarak Batı Anadolu bölgesindeki kabuk hız yapısı aydınlatılmış ve jeotermal potansiyel teşkil edebilecek alanlar ortaya çıkartılmıştır. Bu amaçla 43 geniş-bant sismometre tarafından kaydedilen düşey bileşen doğal gürültü verileri kullanılmış, istasyonlar arası çapraz ilişkiler hesaplanmış ve Rayleigh dalgası grup hızı dispersiyon eğrileri elde edilmiştir. Daha sonra, çalışma alanına ait grup hızı anomali haritaları 2-18 s periyot aralığında hesaplanmış ve her bir grid noktası için lokal dispersiyon eğrileri hesaplanmıştır. Grup hızı lokal dispersiyon eğrilerinden ters çözüm ile kayma dalgası hızlarına geçilmiştir. Gridler orijinal yerlerine konularak çalışma alanı 18 km derinliğe kadar modellenmiştir. Elde edilen sonuçlar tektonizma ve sismik hızlar arasındaki ilişkiyi ve karasal-açık deniz potansiyel jeotermal alanları belirlemeye katkı sağlamaktadır. Buna göre denizde Çandarlı körfezi ve İzmir dış körfezi açıklarında, karada ise Alaşehir-Gediz, Sarıgöl gibi graben sistemlerinin bulunduğu alanlarda düşük hızlı anomaliler gözlenmiştir. Graben sistemlerinde sedimanter çökeller ile ilişkili düşük hızlı anomaliler yaklaşık 5 km derinliğe kadar gözlenmektedir. Yüksek hızlar horst yapıları ile uyum içerisindedir. Bozdağ Horstu ve Aydın Dağı etrafında belirgin yüksek hızlı anomaliler gözlemektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy is an important alternative for meeting the continuously increasing energy demand today. In this study, the crustal velocity structure in the Western Anatolia region was illuminated using the ambient noise tomography method, and areas with potential for geothermal resources were identified. For this purpose, vertical component ambient noise data recorded by 43 broadband seismometers were used, interstation cross-correlations were calculated, and Rayleigh wave group velocity dispersion curves were obtained. Subsequently, group velocity anomaly maps for the study area were calculated in the 2–18 second period range, and local dispersion curves were calculated for each grid point. Shear wave velocities were obtained from the local group velocity dispersion curves through inversion. By placing the grids back to their original locations, the study area was modeled down to a depth of 18 km. The results obtained contribute to revealing the relationship between tectonics and seismic velocities and to identifying potential onshore-offshore geothermal areas. Accordingly, low-velocity anomalies are observed offshore in Çandarlı Bay and the İzmir outer Gulf, and onshore in areas with graben systems such as Alaşehir-Gediz and Sarıgöl grabens. Low-velocity anomalies associated with sedimentary deposits in the graben systems are observed down to a depth of approximately 5 km. High velocities are consistent with horst structures. Distinct high-velocity anomalies are observed around the Bozdağ Horst and Aydın Mountain