Hızlandırılmış transkranial manyetik stimülasyon tedavisi uygulanan majör depresyon hastalarında elektrofizyolojik biyobelirteçlerin tedavi cevabıyla ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between electrophysiological biomarkers and treatment response in patients with major depressive disorder receiving accelerated transcranial magnetic stimulation
  1. Tez No: 926141
  2. Yazar: ALİ TARIK ALTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇ ÇAĞRI POYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaçlar: TMS, insan beyninin invaziv olmayan bir yöntemle uyarılmasını sağlayan bir nöromodülasyon tekniğidir. Tedaviye dirençli depresyon hastalarının yaklaşık üçte biri TMS'den fayda görmektedir. Çalışmamızın amacı TMS yanıtıyla ilişkili elektofizyolojik biyobelirteçleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 31 hastaya DMPFK hedefine günde 4 seans hızlandırılmış TMS protokolü uygulanmıştır. Klinik değerlendirme tedavi öncesi HAMD, BDÖ, BAÖ, BİDÖ, HDBE-16, KGİ, MEM ölçekleriyle yapılmış ölçekler tedavi bitiminde tekrarlanmıştır. Hastaların tedavi boyunca kalp hızları takip edilmiştir. Bunun yanında tedavi öncesi ve tedavi sonrası EEG çekimi yapılmıştır. Kalp hızı ölçümleri ile ortalama kalp hızı düşüşü verisi elde edilmiştir. EEG verileri ile spektral güç analizi, kordans analizi ve mikrodurum analizi yapılmıştır. Bulgular: Hastaların %64,5'i tedaviye cevap verirken %51,6'sı bu tedaviyle remisyona girmiştir. Tedavi boyunca ciddi bir yan etki gelişmemiştir. Ortalama kalp hızındaki %2'lik bir düşüşün %90 duyarlılık ve %82 özgüllük oranıyla tedaviye cevap veren ve vermeyen hastaları ayırt edebildiği tespit edilmiştir. Tedavi sonrası kordans değerlerinde -0,33 değerinden daha yüksek düşmenin tedaviye cevap veren ve vermeyen grubu %84 duyarlılık ve %70 özgüllük oranlarında ayırt edebildiği gösterilmiştir. Sonuç: Çalışmamız DMPFK hedefine günde 4 seans hızlandırılmış TMS protokolünün etkili ve güvenli bir seçenek olduğunu göstermiştir. Bunun yanında özellikle ortalama kalp hızındaki düşüş verisinin tedavi cevabını ön gördürmede kullanılabilecek potansiyel bir biyobelirteç olduğuna işaret etmektedir. İlerleyen çalışmaların bulgularımızı doğrulması halinde bu biyobelirteç TMS'den fayda görecek hastaların tespiti ve kişiselleştirilmiş TMS uygulamalarının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Transcranial magnetic stimulation (TMS) is a neuromodulation technique that allows for non-invasive brain stimulation. Approximately one-third of patients with treatment-resistant depression respond to TMS. This study aims to investigate electrophysiological biomarkers associated with TMS response. Materials and Methods: Thirty-one patients underwent an accelerated TMS protocol, receiving four daily sessions targeting the dorsomedial prefrontal cortex (DMPFC). Clinical assessments were conducted using the Hamilton Depression Rating Scale (HAMD), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Scale for Suicide Ideation (BSS), Quick Inventory of Depressive Symptomatology-Self Report (QIDS-SR16), Clinical Global Impressions (CGI), and the Maudsley Staging Method (MSM) scale. These assessments were performed before treatment and repeated post-treatment. Heart rate was continuously monitored throughout the treatment period. EEG recordings were obtained before and after treatment. Average heart rate reduction was calculated, and EEG data were analyzed using spectral power, cordance, and microstate analysis Results: Among the patients, 64.5% responded to treatment, while 51.6% achieved remission. No severe side effects were observed. A 2% reduction in average heart rate differentiated responders from non-responders with 90% sensitivity and 82% specificity. A post-treatment cordance reduction greater than -0.33 distinguished responders with 84% sensitivity and 70% specificity. Conclusion: Our findings suggest that an accelerated TMS protocol targeting the DMPFC with four daily sessions is a safe and effective treatment option. Furthermore, a reduction in average heart rate appears to be a potential biomarker for predicting treatment response. If validated in further studies, this biomarker could facilitate the identification of patients most likely to benefit from TMS, thereby contributing to the development of personalized TMS protocols.