Mevcut yapılara strüktürel eklerin incelenmesi
Examination of structural annexes to existing buildings
  1. Tez No: 926158
  2. Yazar: EMİNE SELİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma, mevcut yapılara eklenen strüktürel unsurların incelenmesine odaklanmaktadır. Mevcut yapıların genişletilmesi, yeni işlevler kazandırılması veya işlev değişikliği ve yeniden kullanım süreçlerinde ek strüktürlerin tasarımı, uygulaması, mimari ve yapısal olarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında ek strüktürler yapı ölçeğinde ve yapı elemanı ölçeğinde olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma alt başlıkları ile değerlendirilmiştir. Literatür taraması yapılmış ve örneklerle desteklenmiştir. Mevcut yapının estetik ve strüktürel bütünlüğünün bozulmadan ek strüktürlerin nasıl entegre edilebileceği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda seçilen on bir örnek yapı üzerinden ek strüktürlerin tasarım, malzeme seçimleri ve yapısal durumları incelenmiştir. Doğru malzeme ve teknik seçimleriyle yapı ömrünün uzatılabildiği, sürdürülebilirliğin sağlanabildiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on examining the structural elements added to existing buildings. Design and implementation of additional structures in the processes of expanding existing structures, adding new functions or changing functions and re-using them analyzed architecturally and structurally. Within the scope of the study, additional structures were classified as building scale and building element scale. This classification was evaluated with its subheadings. A literature review was made and the study supported with examples. It was emphasized how additional structures could be integrated into the existing structure without compromising the aesthetic and structural integrity of the existing structure. In this context, the design, material selection and structural conditions of the additional structures were examined on eleven selected sample buildings. It has been stated that with appropriate material and technical selection, the lifespan of the building is contributed to and sustainability can be achieved.