Fiziksel benlik algısının beden dili ve dansa karşı öz-yeterlik algısı üzerine etkisi
The effect on the self-efficacy perceive related to body language and dance of physical self perceive
  1. Tez No: 353180
  2. Yazar: GÖKAY DAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKA PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, Sosyal Latin dansları (salsa, samba, bachata, cha cha, merenge, tango, vals) kurslarına devam eden katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve dansa katılma süresi değişkenleri açısından kendilerini fiziksel olarak tanımlama düzeyleri ve dansa karşı öz yeterlik düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Genel olarak spor bilimleri alanına katkı sağlamaya çalışan bu tez çalışması, dans eğitimi alan ve dans eğitimi veren kişilerin bu tez çalışmasında incelenen konularda farkındalık sahibi olmaları açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda dansa karşı olumlu tutum ve davranışların, dansa devam etme ve dansın daha eğlenceli geçmesine yönelik katkıları da bulunmaktadır. Çalışmanın evrenini Mersin ve Adana illerinde Sosyal Latin (salsa, samba, bachata, cha cha, merenge, tango, vals) kurslarına giden katılımcılar oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise bu illerde rastgele seçilen Sosyal Latin Dansı kurslarına giden ve yaşları 17 ile 54 arasında değişen 169 kadın 110 erkek olmak üzere çalışmaya toplam 279 kişi katılmıştır. Kadın katılımcıların dansa katılım süreleri 11.94 ay iken erkek katılımcıların dansa katılım süreleri 14.97 ay olarak belirlenmiş ve tüm katılımcıların dansa katılım süreleri ortalama 13.13 aydır. Veri toplama araçları olarak ?Fiziksel Olarak Kendini Tanımlama Envanteri (PSDQ)? ve ?Beden Dili ve Dansa İlişkin Öz-yeterlik Ölçeği (BDDKÖYÖ)? kullanılmıştır. Bu çalışmada toplanan verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, çeşitli değişkenlere göre fiziksel olarak kendini tanımlama ve beden dili ve dansa karşı öz yeterlik arasında fark olup olmadığını test etmek amacıyla ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklerde t-testi, gruplar arası frekans dağılımlarının anlamlılığı için X2 (ki-kare) testi kullanılmıştır. Cinsiyet ve eğitim durumunun Kendini fiziksel tanımlama envanterinden alınan puanlara etkisini incelemek için çift yönlü varyans analizi, cinsiyet ve eğitim durumunun Beden dili ve dansa karşı öz yeterlik ölçeğinden alınan puanlara etkisini incelemek için tekyönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Varyans analizi sonucunda anlamlı farklılığın kaynağını bulmak için Tukey post hoc analizi yapılmış ve çeşitli değişkenlere göre her iki ölçekten alınan puanlar arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpım Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Son olarak beden dili ve dansa karşı öz yeterlik puanının, fiziksel olarak kedini tanımlama envanterinin alt boyutları üzerindeki etkisini incelemek için, bir bağımlı ve bağımsız değişken olduğundan dolayı Basit Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, gender, age, education level and time to participate in dance and dance levels of variables to define themselves in terms of the physical relationship between levels of self-efficacy that Social Latin Dances (salsa, samba, bachata, cha cha, Merengue, tango, waltz) participants in the ongoing courses were investigated. Working in the field of sports science in general, to contribute to the work of this thesis that the dance tranee and dance trainer is very important for people to have awareness of these issues. At the same time, the positive attitudes and behaviours against to dance in terms of to have more fun to dance are related to making contributions. The population of this study has been consisted of participants in the ongoing courses to the Social Latin Dances (salsa, samba, bachata, cha cha, Merengue, tango, waltz) in Mersin and Adana. The study sample was randomly selected from these provinces to the Social Latin Dance classes and ages ranging between 17 and 54. Participant who 169 female and 110 male, including a total of 279 study were included. Save time dancing female participants 11.94 months while the duration of participation in the dance of male respondents 14.97 month and as the average length of all the participants' contribution to the dance 13.13 months.“Physical Self- Description Questionnaire? and ”Evaluation of Self-Efficacy Related to Body Language and Dance Questionnaire" were administered to all participants as data collection tools. In addition to descriptive statistics analyses (mean, standard deviation, frequency and percent), independent samples t-test and Analysis of Variance (ANOVA) were used to compare groups. Chi-square test was used for the significance of frequency distributions between the groups. Due to it is a one depented and one indepented variable, Linear Regression Analyses was also used to examine the role of self efficacy score to Body Language and Dance in determining role on Physical Self- Description questionnaire subscales.