Fasıl musikisi ve tarih içinde değişimi
The Fasıl Musiki and its changing in the history
  1. Tez No: 92618
  2. Yazar: HÜSEYİN BİTMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE GÜVENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fasıl mûsikîsi ve tarih içinde değişimi konulu çalışmamız İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Güzel Sanatlar Türk Sanat Mûsikîsi alanında Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Fasıl mûsikîsi ve tarih içinde değişimi konusunun farklı dönemlere ait özellikleri incelenirken o döneme ve içinde bulunduğumuz zamana ait kayıtlar (Taş Plak, Radyo Arşivi, vs.) Günümüze dek hala yaşamakta bulunan bestekar, Hanende ve Sazendelerin fikirleri baz olarak alınmıştır.Bununla birlikte her iki dönemdeki müzik anlayışı hakkındaki açıklayıcı bilgiler, yazılı belge ve kayıtlardan faydalanılmıştır. Tezimizin bölümlerini, Fasıl veya Fasıl Mûsıkîsi'nin tanımı Fasıl mûsıkîsi'nin tarihçesi, klasik ve sonrası dönemlerin form özellikleri makam ve usûl yapılan ve farklılıkları eser, icracılar ve toplulukların icra karakteristik özellikleri teşkil etmektedir. Çalışmamızın birinci bölümü olan Girişten sonra ikinci bölümde Fasıl Mûsikîsi Nedir? Fasıl Mûsıkîsi'nin Tarihçesi, Klasik Faslın Yapısı ve Klasik Faslın Usûlleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Klasik Fasıl Formunun tarihi değişimi içinde örneklenmesi eklerde notalarla verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde Yirminci Yüzyılda icra edilen fasıl, Piyasa Faslı ve fasıl müziğindeki değişimin incelenmesi ele alınmıştır. Ayrıca yine söz konusu bu yüzyılda değişen fasıl örnekleri makam seçimleri ve form açısından değişiklikler nota örnekleri ile ekte verilmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde fasıl mûsikîsi icra eden topluluklar ve bu toplulukların isimleri belirtilmiştir. Beşinci bölümde Fasıl mûsikîsinin geçmişten günümüze icra eden Hanende ve saz ustalarının resim ve adlan ekte verilmiştir. Altıncı bölümde Fasıl mûsikîsi icracılannın fasıl mûsikîsi hakkındaki görüşlerine yer verilmiş yedinci ve son bölümde ise sonuçlar belirtilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
“The Fasıl Mûsikî and its changing in the history”is prepared as the thes is of Master of Art, which is in field of fine art in the Social Science Instutude of Istanbul Technical University. When the characteristics in different periods of the Fasıl Mûsikî and its changing in the history are analized, all records ( gramophone record, radio archives... etc.) which comes from past till today and contemporary producers', Hanendes', Sazendes' ideas are based. The chapters of the thesis includes definition and choronicle of the Fasıl Mûsikî, characteristic of form in the classic and after classic periods, mode, melody, structure of time and its differences, works of art, performers, special features of the bands. After introduction which is the first part;“What's the Fasıl Mûsikî?”,“Short history of the Fasıl”,“Structure of the Classic Fasıl and times of Classic Fasıl”are involved in the second part.Also historical development of the Classic Fasıl Form is set an example of musical notes. In the third part; the Fasıl which is performed in twentyone century, the Fasıl in public place and formal changing of the Fasıl which are in that century are displayed as samples of musical notes. In the fourth part; the bands which perform the Fasıl Mûsikî are denoted name by name. In the fifth part; former and today's Hanendes', master performers' names and pictures are included. In the sixth part; performers' opinions of the Fasıl Mûsikî are displayed. In the last part; the results are analized. V