Ortaokul öğrencilerinin somut olmayan kültürel miras ile ilgili tutumları: Erzurum ili örneği
Attitudes of middle school students regarding intangible cultural heritage: The case of Erzurum province
- Tez No: 926182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Somut olmayan kültürel miras toplulukların kimliklerini ve aidiyetlerini şekillendiren, nesilden nesile aktarılan değerler bütünüdür ve bu mirasın korunması sürdürülebilir bir kültürel gelecek açısından önem taşımaktadır. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin (5,6,7 ve 8. sınıf) somut olmayan kültürel miras ile ilgili tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, deneysel olmayan araştırma desenlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Veriler ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Erzurum İspir Ziya Paşa Ortaokulu, Palandöken Turgut Özal Ortaokulu, Yakutiye Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okulları Ortaokulu'nda öğrenim gören 288 öğrenciden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Somut Olmayan Kültürel Miras Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilerin somut olmayan kültürel miras ile ilgili tutumları orta düzey olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, ilgili ölçeğin tüm alt faktörleri bağlamında yaş, sınıf ve okul değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark varken; cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Bu araştırmanın sonuçlarının kütüphanecilere, eğitimcilere ve ebeveynlere çocukların somut olmayan kültürel miras ile ilgili tutumlarının olumlu yönde gelişmesinde katkı sunmalarında bilgi altyapısı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Intangible cultural heritage is the set of values passed down from generation to generation shaping the identities and sense of belonging of communities and preserving this heritage is important for a sustainable cultural future. In this research, it was aimed to determine the attitudes of middle school students (5th 6th 7th and 8th grades) towards intangible cultural heritage. In the research, the survey model from non-experimental research models was used. The data were obtained from 288 students studying in the 2023-2024 academic year at Erzurum İspir Ziya Paşa Middle School, Palandöken Turgut Özal Middle School, and Yakutiye Atatürk University Private Foundation Schools Middle School using the convenience sampling method.As a data collection tool, the“Intangible Cultural Heritage Attitude Scale”was used. The analysis of the data was performed using the SPSS 22.0 software package program. Within the scope of the research, it was determined that the students had a intermediate level attitude towards intangible cultural heritage. In the obtained data, a statistically significant difference was found in all sub-variables of the relevant scale according to age, class and school variables; No significant difference was detected based on the gender variable. The results of this study are expected to provide an information infrastructure to librarians, educators and parents to contribute to positive development of children's attitudes to intangible cultural heritage.