دور التسويق المصرفي في تقديم وتطوير منتَجات البنوك الإسلامية:دراسة تطبيقية في دولة ليبيا
İslami bankacılık ürünlerinin tanıtılması ve geliştirilmesinde bankacılık pazarlamasının rolü: Libya'da uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 926183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, bankacılık pazarlamasının Libya Devleti'ndeki İslami bankaların ürünlerini sunma ve geliştirmedeki rolünü açıklığa kavuşturmayı amaçlamakta olup, incelenen İslami bankaların promosyon stratejilerinde ve pazarlama karmasına göre temsil edilen bankacılık pazarlamasını Bilimsel ve şeriat metodolojisine ve pazarlama bilgi sistemlerine göre benimsemeleri ve ürünlerinin yaşam aşamalarının takibi ve bunun Libya Devletinde İslami banka ürünlerinin tanıtılmasına ve geliştirilmesine ve müşterilerin bunlara ilişkin farkındalığına ve güvenine etkisi amaçlanmıştır. Anket veri toplamak için bir araç olarak kullanılmış olup, sonuçlara ulaşmak için istatistiksel araçlar ve yöntemler kullanılmıştır. Çalışmadan birkaç sonuca varılmıştır, bunlardan öne çıkanlar: Pazarlama bilgi ve çalışmalarında bariz bir zafiyet olduğu gibi bunlar için gerekli mali ödeneklerin ayrılmaması da söz konusudur. Libya Devleti'nde İslami banka ürünlerinin çeşitliliği konusunda da büyük bir zafiyet var ve bu bankaların ürünleri hakkında müşterilerden çok sayıda sorular bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the role of the banking marketing in how the Islamic banks based in the State of Libya offer and develop their products and to investigate the adoption of represented banking marketing by the investigated Islamic banks based on their promotion strategies and marketing mix and the scientific and sharia methodology, the follow up of the marketing information systems and the life stages of the products and their effect on the promotion and development of the Islamic banking products as well as the awareness and reliance of the customers of and on them. As a data collection tool, a questionnaire was used while statistical tools and methods were used to obtain results. Several conclusions were drawn from the study, which are mainly as follows: There is an evident lack of marketing information and studies and no sufficient funds are appropriated for this. There is also a huge lack of diversity of the Islamic banks in the State of Libya and there are numerous questions from customers about the products of such banks.