Kaynaştırma ortamında meslek lisesine devam eden işitme kayıplı öğrencilerin aldığı destek eğitim hizmetlerine yönelik öğrenci ve öğretmen görüşleri
Students' and teachers' opinions on the support services received by students with hearing loss who are attaining vocational high school in an inclusive environment
  1. Tez No: 926197
  2. Yazar: NUR ABDULHAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, meslek liselerinde kaynaştırma/bütünleştirme ortamında öğrenim gören işitme kayıplı meslek lisesi öğrencilerinin, eğitim süreçlerinde ne tür Destek Eğitim Hizmetleri (DEH) aldıkları, eğitim sürecinde iyi işleyen yönlerin ve sorunların neler olduğunun ve mevcut sorunlara yönelik çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel bir çalışma olarak tasarlanan bu araştırmada, lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler ve öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; öğrenci ve öğretmen katılımcı bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve ses kayıtları, araştırmacı günlüğünden oluşmaktadır. Toplanan veriler tümevarım analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, işitme kayıplı öğrencilere sağlanan DEH'lerde; öğrencilerin akademik gelişimlerini etkili bir şekilde destekleme, uygun BEP hazırlama, değerlendirme ve sınıf geçme konularında sorunların sürdüğünü göstermektedir. Atölye ve laboratuvarlarda DEH'lerin öğretmenlerin bireysel çabaları boyutunda kaldığı, öğrencilerin mesleki alanlara yerleştirilirken özel gereksinimlerinin göz ardı edilebildiği, bu durumdan kaynaklanan sorunların meslek derslerine yönelik DEH'leri olumsuz etkilediği, atölye ve laboratuvar ortamında yapılacak akademik ve fiziksel uyarlamalara yönelik belirsizlik yaşandığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin çoğunun kaynaştırmaya ilişkin olumlu görüşe sahip olmakla birlikte, bir kısmının DEH'leri ek iş/yük olarak gördükleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin, öğrencilere DEH sunmakta kendilerini yetersiz gördükleri, kendilerine sağlanan DEH'lerin ve süreçteki iş birliği çalışmalarının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın meslek liselerinde etkili destek eğitim hizmetlerinin sunulmasında ve geliştirilmesinde önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the types of Educational Support Services (ESS) received by students with hearing-impaired in inclusive vocational high schools settings, examine the strengths and challenges in their educational processes, and propose solutions to existing issues. This study conducted as a qualitative study, semi-structured interviews were carried out with high school students and their teachers. The research data included student and teacher participant information forms, semi-structured interview forms, audio recordings, and the researcher's journal. These were analyzed using the inductive analysis method. The findings reveal ongoing challenges in ESS provided to students with hearing impaired particularly in supporting academic development, preparing suitable Individualized Education Plans (IEPs), conducting evaluations, and ensuring grade progression. ESS in workshops and laboratories were often limited to the individual efforts of teachers, with special needs sometimes overlooked during vocational field placements. These issues negatively impacted ESS for vocational courses, and uncertainty was noted regarding the required academic and physical adaptations in workshop and laboratory settings. While most teachers expressed positive attitudes toward inclusion, some viewed ESS as an additional responsibility or burden. Teachers also reported feeling inadequate in delivering ESS to students and found both the ESS provided to them and the collaborative efforts within the process to be insufficient. This study is anticipated to contribute significantly to the development and implementation of effective educational support services in vocational high schools.