مدى مساهمة أساليب التمويل الاجتماعي الإسلامي في التمكين الاقتصادي:دراسة حالة اليمن
İslamî sosyal finans yöntemlerinin ekonomik güçlenmeye katkısı: Yemen örneği
  1. Tez No: 926196
  2. Yazar: IBRAHIM ABDULLAH SHAIF AL-DALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma, toplumda daha az şanslı gruplara fon sağlanmasını ifade eden ve servetin adil bir şekilde dağıtılmasına yol açan İslami sosyal finansın teorik köklerine odaklanmaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde, hayır ve kâr esaslı İslami sosyal finansman yöntemlerinin belirlenmesi, pratik bölümünde ise bu yöntemlerin uygulanması ve Yemen'deki ekonomik güçlendirmeye katkılarının boyutunun doğrulanması hedeflenmektedir. Çalışmanın hedefine ulaşmak için, İslami sosyal finans kavramı ve yöntemleri fıkhi açıdan incelenmiş, bu yöntemlerin meşruiyetini doğrulamak için tümevarımsal bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmanın pratik boyutunda ise bu fonların ekonomik güçlendirmeye ne ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya çıkarmak için İslami sosyal finansmandan istifade edenlere dağıtılan anketler aracılığıyla nicel yöntemler kullanılarak analitik bir yaklaşım izlenmiştir. Çalışmada İslami sosyal finansman yöntemlerinin çoğunun Yemen'de farklı oranlarda uygulandığı, ayrıca bu yöntemlerin, bu fonlardan yararlananların varlıklarını artırmaya katkıda bulunduğu ve onlara daha fazla beceri ve tecrübe kazandırmaya çalıştığı, bunun da ekonomik güçlenme şanslarına yardımcı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışma, Yemen'deki vakıf ve zekât kurumlarının, finansman planlarında toplumun en fazla sayıda yoksul kesimini içine almaları için rollerini etkinleştirmelerini ve kalkınma programlarını güncellemelerini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the theoretical roots of Islamic social finance, which refers to the provision of finance to the less fortunate groups in society, which leads to the achievement of equitable distribution of wealth. This study aims in its theoretical part to identify the methods of Islamic social financing, charitable and profitable, and in its practical part aims to verify the application of these methods and the extent of their contribution to economic empowerment in Yemen. To achieve the purpose of this study, the inductive approach was used to study the concept of Islamic social finance and its methods from a jurisprudential point of view, to verify the legitimacy of those methods, and in the practical side of this study, the analytical approach was followed using quantitative methods through questionnaire distributed to the beneficiaries of Islamic social finance to find out the extent to which these funds contribute to economic empowerment. The study found that most of the Islamic social finance methods are applied in Yemen to varying degrees, and that these methods contributed to increasing the assets of the beneficiaries of these funds, and worked to provide them with more skills and experience, which helped increase their chances of achieving economic empowerment. The study recommends waqf and zakat institutions in Yemen activate their roles and modernize their development programs so that they can absorb the most significant number of poor segments of society in their financing plans.