Plastik atık sektöründeki geri dönüşüm algısı ve sürdürülebilirlik analizi
Recycling perception and sustainability analysis in the plastic waste industry
- Tez No: 926200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Plastik türlerinin birçoğu biyolojik olarak doğada parçalanmazlar. Plastikler, günlük hayatımızda çok büyük yer kaplamaktadır. Endüstrinin gelişmesiyle artan plastik tüketimi miktarı her geçen yıl artış göstermektedir. Geri dönüşüm bu yüzden çok büyük bir önem taşımaktadır. Geri dönüşüm hem doğaya hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Plastiğin en çok üretilen ve tüketilen türleri analizlerle saptanmıştır. Plastik malzemeler, farklı türlerine göre sınıflandırılmış ve her bir türün genel özellikleri ile kullanım alanları açıklanmıştır. Plastik atıkların çevresel etkilerinin azaltılması amacıyla, bu atıkların yok edilebilirliği, kaynakları, toplanma süreçleri ve geri dönüşüm için nasıl hazır hale getirildiği detaylandırılmıştır. Plastik malzemelerin geri kazanımı, geri dönüşüm seçenekleri, geri dönüşüm tesislerinin işleyişi ve karışık atıkların işlenmesi gibi konular geniş bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmanın temel amacı plastik geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin atık yönetimi, ekonomik verimlilik, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm farkındalık düzeylerini anketler ve istatistiksel araçlar kullanarak belirlemektir. Bu amaçla farklı tipte plastikleri geri dönüştüren mikro, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde çalışan toplam 19 şirket ve 63 çalışanla anket çalışması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler temel istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Literatürde tüketicilerin geri dönüşüm algısına odaklanan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak bilgimize göre geri dönüşüm şirketlerinin geri dönüşüm algısı üzerine bir çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Most types of plastics do not biodegrade in nature. Plastics occupy a very large place in our daily lives. The amount of plastic consumption, which has increased with the development of the industry, is increasing every year. Therefore, recycling is of great importance. Recycling contributes to both nature and the national economy. The most produced and consumed types of plastic have been determined through analyses. Plastic materials have been classified according to their different types and the general characteristics and usage areas of each type have been explained. In order to reduce the environmental impacts of plastic waste, the destructibility, sources, collection processes and how these wastes are prepared for recycling have been detailed. Topics such as recovery of plastic materials, recycling options, operation of recycling facilities and processing of mixed waste have been discussed in detail. The main purpose of this study is to determine the waste management, economic efficiency, sustainability and recycling awareness levels of companies operating in the plastic recycling sector using surveys and statistical tools. For this purpose, a survey was conducted with a total of 19 companies and 63 employees working in micro, small, medium and large-scale companies that recycle different types of plastics. The data obtained from the surveys were evaluated using basic statistical methods. There are many studies in the literature focusing on consumers' perception of recycling. However, to our knowledge, no study has been found on recycling companies' perception of recycling.