Integrating generative ai in project management: Analysing the role of demographic factor and the impact on PMI frameworks
Proje yönetimine üretken yapay zekânın entegre edilmesi: Demografik faktörün rolü ve PMI çerçeveleri üzerindeki etkisinin analizi
  1. Tez No: 926199
  2. Yazar: RAWAN ALTUBAKHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, özellikle Proje Yönetim Enstitüsü (PMI) tarafından yapılandırılan on bilgi alanı ve beş süreç grubu genelinde, Üretken Yapay Zekanın (YZ) proje yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Yaş, cinsiyet, ülke, deneyim yılı, PMP sertifikası, proje yönetimi süreçlerinde ve sektörlerde Üretken Yapay Zeka kullanımı gibi demografik faktörlerin nasıl olduğunu analiz etmek için, 2.500 proje yöneticisinin yapılandırılmış bir anket aldığı nicel bir saha araştırması yapılmıştır; 310 yanıt çeşitli sektörlerden ve coğrafi bölgelerden gelmiştir. Jamovi kullanılarak gerçekleştirilen ANOVA ve t-testleri gibi istatistiksel çalışmalar, algılanan Jeneratif YZ etkisi ile demografik özellikler arasındaki ilişkileri değerlendirmiştir. Sonuçlar, cinsiyet, yaş, sektör ve deneyim yılı gibi demografik parametrelerin, PMI bilgi alanları genelinde Üretken YZ'nin etkisine ilişkin görüşler üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bunun yerine, görüşleri etkileyen en kritik faktörler, proje yönetimi uygulamalarında YZ kullanımı ve ikamet edilen ülke olmuştur. Beş süreç grubuyla ilgili olarak, çalışma yaş, deneyim yılı ve cinsiyetin algılanan Jeneratif YZ etkisi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Aksine, PMP sertifikası, ülke, sektör ve proje yönetimi süreçlerine YZ'nin dahil edilmesi bazı proje yönetimi süreç gruplarını etkilemektedir. Üretken YZ'nin potansiyeli en çok Başlatma ve Planlama gibi proje yönetiminin erken, veri odaklı aşamalarında belirgindir. Bu bulgular, kuruluşların kişiselleştirilmiş Üretken YZ benimseme planları geliştirmeleri ve proje yöneticilerini YZ'nin faydalarından etkin bir şekilde yararlanmaları için sürekli olarak eğitmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of Generative Artificial Intelligence (AI) on project management practices, especially across the ten knowledge areas and five process groups structured by the Project Management Institute (PMI). To analyze how demographic factors such as age, gender, country, years of experience, PMP certification, using Generative AI in project management processes and sectors, a quantitative field survey was conducted where 2,500 project managers received a structured survey; 310 replies came from a variety of industries and geographical areas. Statistical studies, such as ANOVA and t-tests conducted using Jamovi, evaluated associations between perceived Generative AI influence and demographic characteristics. The results show that demographic parameters such as gender, age, sector, and years of experience had no significant influence on views of Generative AI's impact across PMI knowledge areas. Instead, the most critical factors influencing opinions were the use of AI in project management practices and the country of residency. Regarding the five process groups, the study found that age, years of experience, and gender have no significant effect on perceived Generative AI influence. On the contrary, PMP certification, country, sector, and incorporating AI in project management processes affect some project management process groups. Generative AI's potential is most pronounced in the early, data-driven stages of project management, such as Initiating and Planning. These findings suggest that organizations should develop personalized Generative AI adoption plans and continually train project managers to harness AI's benefits effectively.