Domates üretiminde kurşuni küf hastalığına kimyasal ve biyolojik ürünlerin etkinliklerinin belirlenmesi
Determinaton of the efficacy of chemical and biological products against gray mold disease in tomato production
- Tez No: 926205
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, saksı ve sera koşullarında domates bitkilerinde ve kontrollü koşullarda domates meyvelerinde Botrytis cinerea'ya karşı bazı kimyasal ve biyolojik ürünlerin etkinliği araştırılmıştır. Çalışmada etkinliği araştırılan etken maddeler arasında %26.7 Boscalid + %6.7 Pyraclostrobin, %37.5 Cyprodinil + %25 Fludioxonil, %1.34 Bacillus subtilis ve 224.6 g/L Reynoutria spp. bulunmaktadır. Saksı denemesinde, Boscalid + Pyraclostrobin ve Cyprodinil + Fludioxonil B. cinerea'ya karşı sırasıyla %92.3 ve %87.2 oranında etkinlik göstermiştir. Biyolojik ürünler olan Bacillus subtilis ve Reynoutria spp. ise B. cinerea'nın hastalık şiddetini sırasıyla %76.9 ve %82.1 oranlarında azatmıştır. Kontrollü koşullarda meyve denemelerinde Boscalid + Pyraclostrobin ve Cyprodinil + Fludioxonil hastalık şiddetini sırasıyla %88.2 ve %80.4 oranlarında azalmıştır. Sera denemesinde ise hastalık şiddeti üzerine en yüksek etkiyi Boscalid + Pyraclostrobin ve Cyprodinil + Fludioxonil uygulamaları göstermiş ve etki oranları sırasıyla %87.9 ve %81.2 olmuştur. Sonuç olarak, kimyasal fungisitlerin etkinlikleri sera, saksı ve meyve denemelerinde B. cinerea'ya karşı yüksek etkinlik göstermiştir. Bu bulgular, entegre hastalık yönetimi stratejilerinde fungisit seçiminin önemini vurgulamakta ve biyolojik fungisitlerin kullanım potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effectiveness of some chemical and biological products against Botrytis cinerea on tomato plants in pot and greenhouse conditions and on tomato fruits under controlled conditions were investigated. Among the active ingredients whose effectiveness was investigated in the study were 26.7% Boscalid + 6.7% Pyraclostrobin, 37.5% Cyprodinil + 25% Fludioxonil, 1.34% Bacillus subtilis and 224.6 g/L Reynoutria spp. In the pot trial, Boscalid + Pyraclostrobin and Cyprodinil + Fludioxonil showed 92.3% and 87.2% effectiveness against B. cinerea, respectively. The biological products Bacillus subtilis and Reynoutria spp. were reduced the disease severity of B. cinerea by 76.9% and 82.1%, respectively. In fruit trials under controlled conditions, Boscalid + Pyraclostrobin and Cyprodinil + Fludioxonil reduced disease severity by 88.2% and 80.4%, respectively. In the greenhouse trial, Boscalid + Pyraclostrobin and Cyprodinil + Fludioxonil applications showed the highest effect on disease severity, and the effect ratios were 87.9% and 81.2%, respectively. As a result, the effectiveness of chemical fungicides showed high effectiveness against B. cinerea in greenhouse, pot and fruit trials. These findings highlight the importance of fungicide selection in integrated disease management strategies and demonstrate the potential for the use of biological fungicides.