Patojen mikroorganizmalara karşı propolisin antibakteriyel etkisi
Antibacterial effect of propolis against pathogenic microorganisms
  1. Tez No: 926206
  2. Yazar: DUA NECCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ UÇAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden (Kilis, Hatay ve Muğla) elde edilen propolis örneklerinin fenolik bileşen içerikleri, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bu bölgelerdeki propolis örneklerinin biyolojik aktivitelerini belirleyerek bölgesel farklılıkların etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada toplam fenolik madde miktarları Folin-Ciocalteu yöntemiyle belirlenmiş, antioksidan aktiviteler DPPH serbest radikal giderme testiyle ölçülmüştür. Antibakteriyel aktiviteler ise Gram-pozitif (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococus faecalis) ve Gram-negatif (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Shigella spp, Klebsiella pneumoniae) bakterilere karşı agar kuyu difüzyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Kilis, Hatay ve Muğla propolislerinin fenolik madde içerikleri ve biyolojik aktivitelerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Muğla bölgesine ait propolis örnekleri, yüksek fenolik madde içeriği sergilerken, Kilis numuneleri en yüksek antioksidan etkiye sahiptır. Hatay bölgesine ait propolis örnekleri en yüksek antibakteriyel etkiyi göstermiştir. Çalışma, Türkiye propolislerinin potansiyel biyolojik aktivitelerini ve bölgesel özelliklerini vurgulayarak bu doğal ürünlerin sağlık ve endüstri alanındaki kullanımlarına yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the phenolic component contents, antioxidant, and antibacterial properties of propolis samples obtained from different regions of Turkey (Kilis, Hatay, and Muğla). The aim of the research was to identify the biological activities of propolis samples from these regions and reveal the impact of regional differences. Total phenolic content was determined using the Folin-Ciocalteu method, while antioxidant activity was measured using the DPPH free radical scavenging assay. Antibacterial activities were evaluated against Gram-positive bacteria (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis) and Gram-negative bacteria (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Shigella spp., Klebsiella pneumoniae) using the agar well diffusion method. The results indicated significant differences in phenolic content and biological activities among the propolis samples from Kilis, Hatay, and Muğla. Propolis samples from Muğla exhibited the highest phenolic content, while those from Kilis showed the strongest antioxidant activity. Samples from Hatay demonstrated the highest antibacterial effect. This study highlights the potential biological activities and regional characteristics of Turkish propolis, providing valuable insights into their applications in health and industry.