Evaluation of enterprise resource planning and user satisfaction
Kurumsal kaynak planlamasi ve kullanici memnuniyetinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 926212
  2. Yazar: AHMET AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşen dünya beraberinde işletmeler için oldukça zor bir rekabet ortamı yaratmıştır. Bu rekabet firmaların varlıklarını sürdürebilir kılmak için kar marjlarından ödün vermesine sebep olmuştur. Her geçen gün azalan kar marjları ile arttırılmak zorunda olan hizmet veya ürün kalitesi maliyeti de yükseltmiştir. Kalitenin yanında tedarik zinciri için yapılan çalışmalar yüksek oranda maliyetlere sebep olmaktadır. Maliyetleri minimum seviyede tutmak için tedarik zinciri içerisindeki departmanların verimliliğini arttırmak tercih edilen ilk yöntemdir. Bu noktada verimliliğin arttırılabilmesi için günümüz konjonktüründe bilişim teknolojilerinden yararlanmak kaçınılmaz olmuştur. Firmaların müşteri memnuniyetini arttırmak için talepleri doğru ve zamanında karşılanmasını sağlamak aynı zamanda süreç verimliliğini optimize ederek maliyeti minimum seviyelerde tutabilmek için bilişim sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bilişim uygulamaları, şirketin tüm operasyonel faaliyetlerini; muhasebe, lojistik, insan kaynakları, imalat ve depo gibi bütün süreçlerin sisteme entegre edebilir ve değişim taleplerine hızlı bir şekilde cevap vermesini sağlar. Artmakta olan bu gibi ihtiyaçlara karşılık bulmak için kullanılan yazılım paketlerin sayısı ise her geçen gün artmaktadır. Yakın zamanda yaşanan son gelişmeler ile işletmeler teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelere paralel olarak yeni yönetim anlayışı ve iş süreçlerinde değişikliğe gitmiştir. İhtiyaçların değişiyor ve artıyor olması ile yazılım sistemlerindeki gelişmelerin bir araya gelmesi ile varılan son noktalardan birisi Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımları olmuştur. Tüm bu gelişmeler ile birçok firma Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımlarını tercih ederek süreçlerini iyileştirmeyi ve optimum faydayı elde etmeyi amaçlamıştır. Ancak bununla birlikte Kurumsal Kaynak Planlaması Yazılımları yüksek maliyetli yatırımlardır. Kapsamlı ve dikkatli bir çalışma disiplini istemektedir. Bu yüksek lisans tezinde firmaların hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunan ve fazlasıyla değer katan Kurumsal Kaynak Planlaması kavramının ne olduğu açıklanmıştır ve Kurumsal Kaynak Planlaması için birçok farklı detaya yer verilmiştir. Yüksek maliyetlere sebep olan bu yazılımların doğru bir şekilde anlaşılması ve proje başarısı önündeki en büyük engellerden biri olan kullanıcı direncinin doğru yorumlana bilmesi için kullanıcı memnuniyet anketi çalışması yapılmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonuçları değerlendirilmiş, tablo ve grafikler ile açıklanarak tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The globalizing world has created a very difficult competitive environment for businesses. This competition has caused companies to compromise their profit margins to make their assets sustainable. The service or product quality, which has to be increased with the decreasing profit margins every day, has also increased the cost. In addition to quality, studies for the supply chain cause high costs. Increasing the efficiency of the departments in the supply chain is the first preferred method in order to keep the costs at a minimum level. At this point, it has become inevitable to use information technologies in today's conjuncture in order to increase productivity. In order to increase customer satisfaction of companies, information systems are needed to ensure that the demands are met correctly and on time, and to keep the cost at minimum levels by optimizing the process efficiency. IT applications, all operational activities of the company; all processes such as accounting, logistics, human resources, manufacturing and warehouse can be integrated into the system and will enable it to respond quickly to change requests. The number of software packages used to meet such increasing needs is increasing day by day. With the recent developments, businesses have changed their new management approach and business processes in parallel with the developments in the world of technology. One of the last points reached by the combination of the changing and increasing needs and the developments in software systems has been Enterprise Resource Planning software. With all these developments, many companies have preferred Enterprise Resource Planning software, aiming to improve their processes and obtain optimum benefit. However, Enterprise Source Software is a costly investment. It demands a comprehensive and careful working discipline. In this master's thesis, the concept of Enterprise Resource Planning, which contributes to the achievement of companies' goals and adds a lot of value, is explained and many different details are included for Enterprise Resource Planning. A user satisfaction survey was conducted in order to correctly understand these software's that cause high costs and to interpret user resistance, which is one of the biggest obstacles to project success. The results of this research were evaluated, explained with tables and graphics and presented within the scope of the thesis.