Türkiye'de lisans düzeyindeki turizm eğitiminin örgütsel ekolojisi: Bir model önerisi
The organizational ecology of undergraduate tourism education in Turkey: A model proposal
  1. Tez No: 926216
  2. Yazar: İLKER GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEZEREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Üniversitelerde turizm eğitimi kontenjanları, doluluk, açılma ve kapanma miktarlarıyla tartışma konusu olmaktadır. Yükseköğretimde yeni kuramsal kuramla ilgili çalışmalar mevcutken, örgütsel ekoloji yükseköğretim alanında kullanılmamıştır. Tez, turizm eğitimini Yeni Kurumsal Kuram, Örgütsel Ekoloji, Yoğunluk Bağımlılığı, Yenilik Zafiyeti, Ergenlik ve Yaşlılık Zafiyeti kuramlarını kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, karma yöntem ve yakınsak araştırma deseniyle gerçekleştirilmiştir. Nitel aşamada, yarı yapılandırılmış formlarla turizm eğitimi veren örgütlerde yöneticilik yapmış 17 akademisyenden veri toplanmış ve tematik analizle çözümlenmiştir. Nicel aşamada, 2003-2023 yılları arasındaki ÖSYM tercih kılavuzlarında yer alan turizm programlarını barındıran fakülte ve yüksekokullara ait veriler, örgütsel ekoloji teorileri ve ArcGIS kullanılarak analiz edilmiş, haritalandırılmıştır. Çalışma sonunda haritalar ve bir model sunulmuş; popülasyonların ekolojik sınırlarla belirlendiği ve devletin bu süreçlerde etkin olduğu görülmüştür. Popülasyonda niş arayışı, alan koruma davranışları ve yoğunluğun zirveye yaklaştığı tespit edilmiş; Türkiye bağlamında örgütler için dört mekânsal yayılım tipi belirlenmiştir: dengeli yayılım, dengesiz yayılım, yalnız örgütler ve inhibitasyon bölgeleri.
Özet (Çeviri)
The allocation of quotas, occupancy rates, openings, and closures in tourism education programs at universities has been a subject of debate. While there are studies on new institutional theory in higher education, organizational ecology has not yet been applied to this field. This thesis aims to examine tourism education through the lenses of New Institutional Theory, Organizational Ecology, Density Dependence, Liability of Newness, Liability of Aging, and Theories of Ecological and Biological Evolution. The study adopts a mixed-methods and convergent research design. In the qualitative phase, data were collected from 17 academics who had held administrative positions in tourism education institutions, using semi-structured forms, and analyzed thematically. In the quantitative phase, data on faculties and schools offering tourism programs, as listed in the OSYM preference guides between 2003 and 2023, were analyzed and mapped using organizational ecology theories and ArcGIS. As a result, the study presented maps and a model, revealing that populations are determined by ecological boundaries and that the state plays a significant role in these processes. The findings indicate niche-seeking behaviors, territorial preservation tendencies, and proximity to saturation in population density. Furthermore, four types of spatial diffusion have been identified in the context of Turkey: balanced diffusion, unbalanced diffusion, isolated organizations, and inhibition zones.