Ekolojik dünya görüşü, bilgi ve değerlerin çevreci ürün satın alma niyetine etkisinde tutumun aracılık rolü
The mediating role of attitude in the effect of ecological worldview, knowledge and values on environmental product purchase intention
- Tez No: 926215
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sürdürülebilirlik konusunun küresel olarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmesiyle birlikte, tüketicilerin sürdürülebilir ve çevreci ürünlere olan taleplerinde önemli bir artış söz konusudur. Sürdürülebilir ve çevreci ürünlere olan taleplerdeki bu değişimler, işletmeleri tüketicilerin çevreci satın alma davranışlarının üzerinde etkili olan faktörleri anlamaya itmiştir. Kozmetik sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörün bu değişimden etkilendiği görülmektedir. Bu çalışma; ekolojik dünya görüşü, bilgi ve değerlerin, hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretilen cilt bakım ürünlerinin satın alma niyetine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu ilişkide çevreci davranışa yönelik tutumların aracılık rolünün bulunup bulunmadığı da test edilmiştir. Çalışmanın modeli, 18 yaş üstü 309 kadın katılımcıdan çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere kolayda örneklem yöntemiyle elde edilen verilerle SPSS Programı Process Makro eklentisi aracılığıyla test edilmiştir. Sonuç olarak; ekolojik dünya görüşü, çevre bilgisi ve biyosferik değerlerin hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretilen cilt bakım ürünlerinin satın alma niyetleri üzerinde etkisi bulunmuştur ve bu ilişkide çevreci davranışa yönelik tutumun aracılık etkisi söz konusudur. Araştırma sonuçlarına göre, bir takım teorik ve pratik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the issue of sustainability has changed consumption habits globally, there has been a significant increase in consumers' demand for sustainable and eco-friendly products. These changes in the demand for sustainable and environmental products have pushed businesses to understand the factors that influence consumers' environmental purchasing behaviour. It is seen that many sectors, including the cosmetics sector, are affected by this change. This study was conducted to examine the effect of ecological worldview, knowledge and values on the purchase intetion of skin care products produced no animal testing. The mediating role of attitudes towards environmental behaviour in this relationship was also tested. The model of the study was tested by means of SPSS Programme Process Macro plug-in with the data obtained from 309 female participants over the age of 18 through online and face-to-face convenience sampling method. As a result; ecological worldview, environmental knowledge and biospheric values have an effect on purchase intentions of skin care products produced without animal testing and there is a mediating effect of attitude towards environmental behaviour in this relationship. According to the results of research, some theoretical and practical implications are presented.